Wielkość Czcionki:

Kontrast:

10-lecie Stowarzyszenia "Mała Szkoła" w Rokitnie Szlacheckim

„Szkoła Podstawowa to miejsce wspaniałe. Choć każdy ma zmartwienia niemałe. Mimo wielu zmagań i trudów nikt nie umiera z nudów”

Szkoła Podstawowa w Rokitnie Szlacheckim istnieje od 1933 roku. W 1993 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Michała Poleskiego. W 2008 roku szkołę przejęło Stowarzyszenie „Mała Szkoła”, a szkoła stała się Niepubliczną Szkołą Podstawową im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim. W 2012 roku Stowarzyszenie Mała Szkoła w Rokitnie Szlacheckim przejęło Publiczną Szkołę Podstawową w Grabowej i utworzyło tam Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej. W 2013 roku dzięki współpracy z Gminą Łazy w budynku przy ulicy Kolejowej w Łazach powstał Zamiejscowy Oddział Przedszkolny przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim. 1 września 2017 roku został on przekształcony w Niepubliczne Przedszkole „Biedroneczki” w Łazach.

Celem działania Stowarzyszenia jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wszystkich miejscowości, w których Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez zakładanie i prowadzenie szkół, przedszkoli, żłobków oraz innych form opieki nad dzieckiem przewidzianych prawem.
W myśl założeń programowych Stowarzyszenie od 10 lat we wszystkich placówkach zapewnia bogatą ofertę edukacyjną dla uczniów i przedszkolaków. 29 września w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitnie szlacheckim odbyła się uroczystość jubileuszowa Stowarzyszenia „Mała Szkoła”, podczas którego podsumowana została dekada jej działalności. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciel, rodzice i lokalna społeczność. Uroczystość uświetnił występ trio smyczkowe.

„Czymże jest 10 lat w obliczu istnienia całej ludzkości? Okamgnieniem, muśnięciem wiatru, momentem zadumania….Jednak dzisiejszy jubileusz, chociaż skromny, sprawia, że z tych pierwszych 10 lat wszyscy członkowie Stowarzyszenia mają prawo być dumni, a Zarząd może mieć poczucie dobrze wykonanego zadania i odczuwać satysfakcję ze zmian, które poczynił” – słowem prowadzenia uroczystość rozpoczął prowadzący galę jubileuszową Grzegorz Piłka.

Ogrom pracy wykonanej przez ostatnie 10 lat przez Stowarzyszenie „Mała Szkoła” oddają liczby. W roku 2008/2009 Stowarzyszenie „Mała Szkoła” prowadziło jedną szkołę, dzisiaj są to trzy placówki. W tamtym czasie w szkole uczyło się 42 uczniów, obecnie do szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie uczęszcza 127 dzieci. 10 lat temu do przedszkola uczęszczało 15 maluchów, dzisiaj jest to 186 przedszkolaków. Zwiększyła się także liczba zatrudnionych nauczycieli z 14 osób na 45 oraz pracowników administracji z 4 osób na 25.

„Pamiętam obawy i niepokój, które towarzyszyły nauczycielom i rodzicom 12 lat temu, gdy podjęliśmy decyzję przekształcenia szkoły publicznej w Rokitnie Szlacheckim w niepubliczną. To był czas, w którym w całej Polsce nastąpiła fala likwidacji szkół w małych miejscowościach. Rokitno Szlacheckie było na taką sytuację przygotowane. Tutaj rozpoczęła już funkcjonowanie szkoła niepubliczna, którą odwiedzali włodarze różnych małych miejscowości z kraju, aby dowiedzieć się jak to możliwe, że ta szkoła się rozwija. Utrzymanie naszych szkół było pragnieniem i działaniem rodziców dzieci uczących się w tych szkołach i nauczycieli. To był przepis na sukces. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i rodziców stworzyliście stowarzyszenie, które pielęgnuje i troszczy się o szkoły. Pamiętam waszą odwagę oraz zaufanie jakim nas obdarzyliście. Dzisiaj po 10 latach oprócz szkoły w Rokitnie Szlacheckim działają jeszcze dwie placówki: Szkoła Niepubliczna im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej i Zamiejscowe Przedszkole „Biedroneczki” w Łazach. Szkoła w Rokitnie Szlacheckim była prekursorem w naszej Gminie i wyznaczyła nowe, innowacyjne kierunki, którymi podążamy do dziś” – powiedział burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Zakres działalności Stowarzyszenia „Mała Szkoła” publiczność mogła zobaczyć w prezentacji, jednak poziom i różnorodność edukacji przedszkolaki, dzieci i młodzież sami zaprezentowali na scenie. Tańce, śpiew i recytacje wierszy w różnych językach zachwyciły zgromadzonych na sali gości. Jubileuszowi towarzyszyła również ceremonia wręczania odznaczeń dla osób najbardziej zasłużonych w rozwój Stowarzyszenia. Odznaczenia otrzymali:
Małgorzata Czernek, Andrzej Pilis, Bronisław Staroń, Władysław Staroń, Edward Zadworny, Henryk Ziaja - Złote Odznaczenie „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” wręczone przez Stanisława Dąbrowę, Marszałka Województwa Śląskiego.

Marcin Będkowski, Marek Łukasik – Srebrne Odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” wręczone przez Stanisława Dąbrowę, Marszałka Województwa Śląskiego.
Stanisław Dąbrowa, Maciej Kaczyński, Anna Staniaszek, Radosław Bajkowski, Ilona Pelon, Barbara Cyganek, Bożena Miklas, Agnieszka Perkowska, Artur Łągiewka, Grzegorz Migdał, Gabriela Kaczyńska, Henryk Mogieła, Elżbieta Gradzik, Grzegorz Piłka, Adrian Kała, Robert Koński, Bartosz Władimirow, Zdzisław Lorek, Aleksandra i Andrzej Kleszcz, Rada Sołecka, OSP, KGW z Rokitna Szlacheckiego, przedstawiciele rodziców NSP w Grabowej, NSP w Rokitnie Szlacheckim i NP „Biedroneczki” – podziękowania i statuetki wręczone przez Małgorzatę Czernek, prezes Stowarzyszenia „Mała Szkoła” i Izabelę Bajkowską, wiceprezes Stowarzyszenia „Mała Szkoła”.

„Pamiętam jedno ze spotkań z rodzicami, które odbyło się ponad 10 lat temu, kiedy tworzyliśmy stowarzyszenie i planowaliśmy jak wyglądać będą nasze szkoły. Starałam się wówczas rozwiać obawy zapewniając rodziców, że niepubliczne szkoły dadzą naszym dzieciom szerokie możliwości. Zagwarantowała wówczas, że w ciągu dwóch, trzech lat szkoła się rozwinie. Dzisiaj od tamtego czasu minęło 10 lat i z tego miejsca kieruję do wszystkich podziękowania. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za miłe słowa i prezenty oraz za to, że zechcieliście Państwo wziąć udział w naszym jubileuszu. Podziękowania kieruję także do członków Zarządu, którzy przez 10 lat wspierali mnie, byli otwarci na wszystkie propozycje i w pełni zaangażowani w pracę na rzecz naszych placówek. Dziękuję również rodzicom, bez których nie byłoby edukacji i wychowania. Chciałabym na koniec złożyć podziękowania na ręce nauczycieli czyli osób twórczych, kreatywnych i widzących w dziecku osobę najważniejszą. To oni podążają za uczniem i zapewniają najlepsze warunki rozwoju dzieci, a „niczego, niczego nie można przyrównać do radości płynącej z pracy, która się toczy pomyślnie” – powiedziała Małgorzata Czernek, prezes Stowarzyszenia „Mała Szkoła” i dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim.

Uroczystość jubileuszową obchodów 10-lecia działalności Stowarzyszenia „Mała Szkoła” w Rokitnie Szlacheckim uczniowie szkół zakończyli słowami hymnu szkoły pt. „Przepis na życie”.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.