Wielkość Czcionki:

Kontrast:

85-lecie KGW w Niegowonicach

„W jurajskiej krainie piękne okolice
Leży tu wśród lasów wieś Niegowonice
85 latek Koło już istnieje
I wszystkim kobietom
Dobrze się w nim dzieje
Na spotkania chodzą program układają
Ciasta pieką, nalewki robią, stroje piękne mają
Chętnie śpiewają i dobrze gotują
A w ogródkach kwiaty przecudne hodują
Obrzędy miejscowe chętnie przekazują
Na festynach szkolnych często występują
Kwiaty w krepiny kolorowe wykonują
Szydełkiem różne rzeczy szydełkują
Dostały już dużo nagród i dyplomów
Nowinki praktyczne niosą do swych domów
Z Ochotniczą Strażą żyją w komitywie
I wspólnie działają na kultury niwie
Na smutki i nudę oraz wiek podeszły
Jest Koło Gospodyń lekarstwem najlepszym”.

Utwór Heleny Jachna odzwierciedla działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach, które w sobotę 13 maja obchodziło 85-lecie istnienia. Było to święto jednej z najstarszych organizacji, która wpisała się w historię funkcjonowania organizacji społecznych na terenie Gminy Łazy. Jubileusz połączony został z Dniem Strażaka OSP w Niegowonicach.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. Artura Przybyłko w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali remizy OSP w Niegowonicach, gdzie zaproszonych gości powitała Janina Porc, przewodnicząca KGW w Niegowonicach. Wśród przybyłych na jubileusz nie zabrakło przedstawicieli Gminy Łazy wraz z burmistrzem Maciejem Kaczyńskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Staniaszek, przedstawicieli starostwa powiatowego na czele ze starostą Krzysztofem Wroną, przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

„Przyjmijcie serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za życzliwość i zaangażowanie Pań w działalność Koła. Dziękujemy za aktywną i wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi oraz krzewieniu pięknej polskiej tradycji i tożsamości kulturowej mieszkańców naszej Gminy. Niech umacnianie w zwyczajach i kulturze będzie Waszą pasją, niech to dzieło przyczyni się do tego, aby wieś była dostrzegana i doceniana. W tym co przyjdzie Wam dalej czynić niech nie zabraknie zdrowia i zapału, a praca społeczna na rzecz urokliwych Niegowonic niech dostarcza Wam wiele satysfakcji wyrażonej wdzięcznością całej naszej społeczności” – życzyli w imieniu łazowskiego magistratu burmistrz Maciej Kaczyński i przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Staniaszek.

Jubileusz był okazją do gratulacji, podziękowań i wspomnień, a także doskonałą chwilą do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenia nowych celów i zadań. Koło Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach to organizacja aktywnie uczestnicząca w życiu społecznym całego regionu, pielęgnująca tradycję, popularyzująca dziedzictwo kulturowe, pobudzająca aktywność mieszkańców i przekazująca zwyczaje młodemu pokoleniu. Jego członkinie to wciąż kreatywne i pełne zapału kobiety, które walory tradycyjnej polskiej kuchni zawsze stawiają przed specjałami innych krajów, pielęgnują rękodzieło artystyczne, a swoim śpiewem uświetniają wiele lokalnych wydarzeń. Dlatego występu Koła Gospodyń Wiejskich w Niegowonicach nie mogło zabraknąć podczas jubileuszu.

Artystyczną niespodziankę dla jubilatek przygotowały także dzieci i młodzież. Na scenie z wiązanką tańców śląskich wystąpił Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka”, a śląskie śpiewanie zaprezentowali uczniowie drugich klas ZS nr 2 w Niegowonicach. Tuż po taneczno-wokalnych grupach swoje utwory zaprezentowały solistki: Alicja Sobusik, Antonina Karbownik, Maria Kubasik, Maja Szamota, Angelika Łonak i Patrycja Gotfryd. Występy na scenie zakończył krótkim recitalem Zespół Pieśni i Tańca „Jura”. Jubileusz poprowadziła Izabela Świtalska.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat mok.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.