Wielkość Czcionki:

Kontrast:

ŁAZOTEK NADZWYCZAJNY ODKRYTY-żart primaaprilisowy

ŁAZOTEK NADZWYCZAJNY ODKRYTY-żart primaaprilisowy To sensacja na skale nie tylko regionu czy kraju. W Łazach naukowcy odkryli unikalnego, reliktowego pajęczaka. Siedlisko znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu w Wysokiej, w Gminie Łazy.

         Wieloletnie prace i poszukiwania biologów przyniosły efekt, a ponieważ pająk został odkryty na terenie właśnie Łaz, dokładnie Wysokiej, został nazwany Łazotkiem Nadzwyczajnym – cieszy się Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

         Pająk należy do rodziny solfug, jest gatunkiem drapieżnym i ma około 1 centymetra. Ma ciało pokryte gęsto włoskami. Łazotek to nietypowy pająk, ponieważ jest jadowity i ma bardzo dobrze wykształcone szczękoczułki. Dotychczas takie pająki odnajdywano w cieplejszym klimacie, jego występowanie na Jurze jest sensacją.

         W kamieniołomie powstanie rezerwat, w którym zachowane będzie miejsce występowanie pajęczaka. Mamy także plany związane z tym odkryciem – dodaje Kaczyński. Gmina  chce w kamieniołomie utworzyć specjalny pawilon, centrum multimedialne, które będzie przybliżać życie Łazotka Nadzwyczajnego. Projekt pawilonu przypomina pajęczą sieć i swoim wyglądem podobny jest do istniejącej konstrukcji z Półwyspu Apenińskiego.

Łazotek.jpgAutor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.