Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Łazy - Gmina przyjazna mieszkańcom

Łazy - Gmina przyjazna mieszkańcom Gmina Łazy bierze udział w pierwszej edycji konkursu „Gmina na 6” organizowanym przez Polska Press Sp. z o.o. Konkurs adresowany jest do samorządów i ma na celu wyłonienie i wypromowanie najprężniejszych gmin województwa śląskiego.
Gmina Łazy zgłosiła udział w konkursie „Gmina na 6” w kategorii: „Gmina przyjazna mieszkańcom”. W prezentacji przedstawionej na potrzeby konkursu pokazany został wkład i zaangażowanie ludzi w kształtowanie i rozwój swojej małej ojczyzny. Samorząd zaprezentował także działania mające na celu dobro mieszkańców, turystów i środowiska. A co konkretnie Gmina Łazy ma do zaoferowania?

Wysoka jakość obsługi petentów, profesjonalizm, rzetelność w działaniu, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie kultury pracy, szereg inwestycji mających na celu podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz inicjatywy dążące do dostępności do prestiżowych elementów kultury i sportu to priorytety Gminy Łazy. Gmina Przyjazna Rodzinie, Przyjazny Urząd oraz dwukrotny tytuł Samorządowy Lider Edukacji to tylko niektóre z osiągnięć Gminy Łazy, które w ostatnich latach poprzez nieustanne starania Urzędu Miejskiego stawiają Gminę Łazy w czołówce gmin przyjaznych dla mieszkańców.

Gmina Łazy położona jest we wschodniej części województwa śląskiego na terenie niezwykle atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swym zasięgiem obejmuje miasto Łazy oraz 14 sołectw: Chruszczobród, Chruszczobród Piaski, Ciągowice, Grabowa, Hutki Kanki, Kuźnica Masłońska, Niegowonice, Niegowoniczki, Rokitno Szlacheckie, Skałbania, Trzebyczka, Turza, Wiesiółka oraz Wysoka, a jej obszar liczący 132 km2. Gminę Łazy zamieszkuje 16 010 osób.

W 2015 roku Urząd Miasta w Łazach został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Przyjazny Urząd”. Wręczenie prestiżowych nagród przyznawanych przez Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości odbyło się 17 czerwca 2015 roku podczas uroczystej Gali w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnej koło Warszawy.

12 października 2015 roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego burmistrz Łaz Maciej Kaczyński odebrał certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”, który został po raz drugi przyznany Gminie Łazy. Dodatkowym wyróżnieniem był Statuetka Primus przyznawane gminom , które uzyskały najwyższą ilość punktów. Gmina Łazy znalazła się na drugim miejscu spośród 51 gmin.

Władze Gminy przy każdej okazji podkreślają, że największym jej potencjałem są sami mieszkańcy, szczególnie młodzi, którzy kształcą się w dobrych placówkach oświatowych, a takich na terenie Gminy Łazy nie brakuje. Jesteśmy Gminą, gdzie dzieci niepełnosprawne uczą się i rozwijają w integracyjnym oddziale przedszkolnym. Dzięki fachowej i wykwalifikowanej opiece oraz codziennemu kontaktowi z rówieśnikami mają szansę prawidłowo się rozwijać, a ich dalsza droga życiowa na pewno będzie znacznie łatwiejsza.

Od kilku lat Gmina przyznaje stypendia za szczególne osiągnięcia mieszkańców w dziedzinie sportu, kultury i nauki a corocznie organizowana Gala Najlepszy z Najlepszych potwierdza sukcesy naszych uczniów.

Mieszkańcy bardzo aktywnie udzielają się w życiu całej społeczności, czego żywym i doskonałym przykładem są stowarzyszenia i organizacje pozarządowe utworzone właśnie przez pasjonatów oraz osoby, chcące zmienić coś w otaczającym je świecie. Rozległość i zakres działań, w jakie angażują się organizacje, ich społeczny charakter oraz wzrastający poziom realizowanych usług powodują, że są one cennym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego.
Od 29 października 2013 r. w Gminie realizowany jest projekt: „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu skierowane na rzecz mieszkańców i jednostek organizacyjnych Gminy Łazy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu 70 uczestników otrzymało zestawy sprzętu komputerowego wraz z dostępem do Internetu.

W Łazach odbywa się także kurs komputerowy skierowany dla pokolenia 50+ w ramach „Polski Cyfrowej Równych Szans”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie w ramach którego Biblioteka zorganizowała bezpłatne zajęcia z obsługi komputera i Internetu dla grupy wiekowej 50+ prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej.

Na wsparcie liczyć mogą także rodziny wielodzietne, od 2013 roku działa Lokalna Karta „Rodzina 3+”, za sprawą której rodziny korzystają z dostępnych ulg i zniżek. Gmina Łazy realizuje również akcję „Koperta Życia”, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa osób chorych i samotnych, szczególnie przy interwencjach z udziałem służb ratowniczych.
W Łazach funkcjonuje świetlica środowiskowa „Stokrotka”, placówka typu wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.
Od 2016 roku w Gminie działa Budżet Obywatelski, funkcjonują również fundusze sołeckie dzięki którym mieszkańcy decydować mogą na co przeznaczane są środki z gminnego budżetu.

Nowoczesna, rozwijająca się oraz wspierająca swoich mieszkańców gmina, to zarazem samorząd, który potrafi na ten cel pozyskiwać znaczne środki z Unii Europejskiej. Łazy należą do tych gmin w regionie, które w umiejętny i skuteczny sposób korzystają z pieniędzy Brukseli. Dzięki środkom krajowym i unijnym udaje się inwestować w rozwój miasta, wsi oraz w mieszkańców Gminy Łazy. W ramach inwestycji stawiamy na ekologię, budujemy drogi, boiska, remontujemy domy kultury, rewitalizujemy osiedla i rozwijamy nowoczesne technologie.
Gmina Łazy uruchomiła wiele narzędzi dzięki którym mieszkańcy mają łatwy kontakt z samorządem oraz dostęp do bieżących informacji na temat działań i inwestycji podejmowanych w mieście i sołectwach. Są to: Echa Łaz – bezpłatny dwutygodnik samorządowy i nowoczesna strona internetowa, którą cechuje przejrzystość i funkcjonalność. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w Gminie Łazy powstały media społecznościowe i newsletter sms-owy.

Serwis Naprawmyto.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów w przestrzeni publicznej, zaobserwowanych w najbliższym otoczeniu. Mieszkańcy sygnalizują w tym miejscu sytuacje z zakresu infrastruktury, bezpieczeństwa czy też przyrody. Każdego dnia urzędnicy sprawdzają stronę i podejmują działania w celu rozwiązywania bieżących problemów w gminie.

Na mieszkańców Gminy Łazy oraz turystów czekają nie tylko ciekawe tereny, zabytki czy atrakcje turystyczne, ale również spora dawka dobrej zabawy i kultury. Największą popularnością cieszą się: Dni Łaz, Rajd Przeprawowy Poland Trophy, Zlot Samochodów Tuningowych, Ogólnopolski Bieg Przełajowy Policji, Dożynki Gminne.


Autor: M K

plakat mok.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.