Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Bądź bezpieczny! Uchroń się od czadu!

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonego ogrzewania mieszkań, a co za tym idzie różnych niebezpieczeństw z tym związanych. Jednym z nich jest zatrucie czadem, który jest jednym z najniebezpieczniejszych cichych zabójców człowieka.

Potocznie zwany czad to tlenek węgla – gaz silnie trujący, a co najbardziej niebezpieczne bezwonny i lżejszy od powietrza. Często wskutek zanieczyszczenia urządzenia lub braku dopływu świeżego powietrza może dojść do niepełnego spalania paliw spowodowanego brakiem wystarczającej do spalania ilości tlenu. Wówczas powstaje czad, który miesza się z powietrzem i nie jest wyczuwalny przez człowieka. Przez układ oddechowy dostaje się do organizmu, a następnie zostaje wchłaniany do krwioobiegu. Objawami zatrucia czadem są m.in. : bóle głowy, duszności, senność, nudności i osłabienie. W przypadku podejrzenia obecności tlenku węgla w pomieszczeniu należy natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby przewietrzyć mieszkanie. Aby zminimalizować zagrożenie należy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, dokonywać okresowych przeglądów komina i urządzeń grzewczych oraz zainstalowanie czujników tlenku węgla.
ULOTKA


Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.