Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Chruszczobród

Sołectwo Chruszczobród

Sołtys: Andrzej Pniak

Wieś położona w zachodniej części Gminy Łazy, charakteryzująca się zwartą zabudową, zgrupowaną wzdłuż głównej drogi (obecnie ul. Mickiewicza i ul. Sienkiewicza). Po raz pierwszy nazwa miejscowości pojawiła się w 1224 roku w dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. W 1459 roku biskup krakowski Tomasz Strzempiński erygował w Chruszczobrodzie parafię, a w 1734 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła, który istnieje do dzisiaj. W 1630 roku powstała szkoła przyparafialna, do której uczęszczały okoliczne dzieci.

Po Sejmie Czteroletnim wieś wraz z Księstwem Siewierskim została włączona do Rzeczypospolitej. Stała się miejscowością graniczną, przez którą prowadził szlak drogowy Kraków - Sławków - Siewierz.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Chruszczobród był w posiadaniu trzech rodzin szlacheckich: Grabiańskich, Zakrzewskich i Rogowskich. W 1790 roku miejscowość posiadała 2 dwory, 2 karczmy, młyn, plebanię, dom wikarego i organisty, szpital (przytułek dla biednych) oraz 55 zabudowań chłopskich. Ogółem wioskę zamieszkiwały 382 osoby.
plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.