Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Chruszczobród Piaski


Sołectwo Chruszczobród - Piaski

Sołtys: Rafał Kubiczek

Wieś położona w zachodniej części Gminy Łazy, na północny zachód od Chruszczobrodu. Jej nazwa związana jest ze środowiskiem geograficzno-przyrodniczym i określa piaszczyste tereny gruntów.

Ze starych map wojskowych wynika, że wieś była wcześniej określana mianem Dwór lub Kolonia Lorek. Dopiero około roku 1938 ówczesny radny Mieczysław Lorek wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy, która do dzisiaj brzmi: Chruszczobród Piaski.

Przed laty osada usytuowana była na terenie dzisiejszych pól i lasów, zlokalizowanych po jej zachodniej stronie. Tam również znajdował się dwór z kompleksem budynków gospodarczych. Wszystkie zabudowania wraz z dworem zostały doszczętnie zniszczone podczas pożaru i wieś odbudowano na nowo w innym miejscu.

Droga (obecna ul. Siewierska), dzieląca dzisiaj szeregowo ustawione po obu stronach domy, prowadziła niegdyś prosto do lasu Borowiec i wiodła przez Kuźnicę Sulikowską aż do Siewierza. Dwór początkowo był własnością szlacheckiej rodziny Grabiańskich, herbu świeńczyc, a pozostałe włości należały do bogatych, lecz mniej zamożnych rodzin: Kozłów i Ściślickich. W pobliżu dworu znajdowały się baraki wyrobników, nieco dalej, po przeciwnej stronie ulicy stał dom zarządcy. Na jego placu posadzono lipę, która rośnie tam do dnia dzisiejszego. Chociaż burza zniszczyła konary drzewa, to na pniu można dostrzec wypalone miejsce, będące świadectwem kolejnego pożaru dworskich zabudowań. Dalej na uwagę zasługuje murowana piwnica, w której podobno przechowywano butelki z winem, a potem magazynowano w jej wnętrzu ziemniaki. Wraz z pojawieniem się cementu wzmocniono ścianki kamiennej piwniczki i w takiej postaci przetrwała do tej pory. Liczy obecnie około 200 lat, podobnie jak rosnący obok niej wiekowy kasztanowiec. Ostatni właściciel dworskiego majątku, Leopold Lorek, rozdzielił go na 9 części i ofiarował swoim dzieciom.

Na rzece Mitrędze przez wiele stuleci działał młyn wodny, który niedawno został rozebrany. Lasy pobliskiego Borowca były w czasie II wojny światowej miejscem wielu potyczek z wojskami wroga. Przez wioskę przechodziły najpierw wojska niemieckie podczas walk w 1939 roku, a następnie wojska rosyjskie, które wyzwalały te treny w styczniu 1945 roku.

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.