Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Decyzja o przedłużeniu koncesji dla Rathdowney

Gmina Łazy otrzymała Decyzję DGK-Vl.4770.13.2020.JM z dnia 29 października 2020 r. wydaną przez Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę o udzieleniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku i ołowiu przez Rathdowney Polska Sp.z o.o. na obszarze położonym w granicach gmin: Zawiercie, Poręba, Łazy i Ogrodzieniec.
"Podczas lipcowego spotkania samorządowców i mieszkańców z ówczesnym Ministrem Środowiska – Michałem Wosiem, padło zapewnienie z Jego strony, że koncesje nie zostaną przedłużone. Minister Woś nie pełni już tej funkcji, lecz powinna zostać zachowana ciągłość władzy oraz decyzji. W związku z powyższym Gmina Łazy analizuje możliwości prawne zaskarżenia decyzji. O naszych dalszych działaniach poinformujemy mieszkańców" - powiedział Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Przypominamy iż 1 lipca br.  burmistrz Łaz Maciej Kaczyński wraz z włodarzami innych gmin powiatu zawierciańskiego wziął udział w spotkaniu z Ministrem Środowiska Michałem Wosiem. W rozmowach, które odbyły się na dziedzińcu Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, uczestniczyli również mieszkańcy powiatu, którzy wyrazili duże zainteresowanie sprawą budowy na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej kopalni cynku i ołowiu. Minister Michał Woś w swoim wystąpieniu podziękował za zaangażowanie społeczne w obronę walorów przyrodniczych Jury oraz zadeklarował, że kopalnia na tym terenie nie powstanie. Minister Woś przypomniał etapy działań w kierunku budowy kopalni i podkreślił, że mimo iż przedsiębiorca zwrócił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji poszukiwawczej jego wniosek został odrzucony i koncesja nie została przedłużona. W podjęciu takiej decyzji ważny jest głos społeczny, w który należy się wsłuchiwać oraz współpraca ze społeczeństwem, samorządami i działanie "ramię w ramię". Minister docenił działania lokalnych samorządów i zaznaczył, że bez ich zgody nie będą prowadzone żadne działania szkodzące Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Decyzja Ministra do pobrania


Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
wspieraj lokalnie.PNG

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.