Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Dożynki Gminne w Łazach

Za nami Dożynki Gminne, które w tym roku odbyły się w Łazach nad Zalewem Mitręga.Tegorocznej dożynkowej Mszy świętej, którą rozpoczęła się uroczystość święta plonów, przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach, ks. Stanisław Wyka.
 Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Łazach, ks. Jarosław Piekarz. Oprawę muzyczną poprowadził chór „Michael” parafii pw. św. Michała Archanioła pod kierunkiem organisty, Stefana Stróża.
Chleb dożynkowy to tradycyjny, wiejski chleb powszedni wypieczony z ziaren tegorocznego zboża. Na ręce władz naszej Gminy złożyli tegoroczny chleb dożynkowy starostowie dożynek, Iwona i Andrzej Pniak.
Każde obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonych jarzębin, orzechów, owoców, warzyw, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem”, bo też uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niesiono na poświęcenie do kościoła a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.
Podczas dożynek wieńce dożynkowe złożyły Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.
Dożynki to przede wszystkim święto rolników. Mając na uwadze podkreślenie roli, jaką dzisiaj odgrywa rolnictwo oraz promowanie rozwoju nowoczesnego rolnictwa, aktywności społecznej i modelu społeczeństwa obywatelskiego podczas dzisiejszych uroczystości wyróżnieni zostali rolnicy naszej gminy, a także przedstawicieli kół łowieckich oraz pszczelarzy.
Podczas dożynek nagrodzeni zostali właścicieli Najpiękniejszych Ogrodów Gminy Łazy oraz wręczono przedstawicielom Niegowonic nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w powiatowym konkursie na Najpiękniejszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego. Głos zabrali także zaproszeni goście.

Galeria zdjęć:Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.