Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Dzień Zdrowia w Łazach

5 kwietnia w Łazach odbył się Dzień Zdrowia, podczas którego każdy mieszkaniec miał możliwość zostać potencjalnym dawcą szpiku, wykonać pomiar poziomu cukru we krwi, oddać krew oraz wziąć udział w treningu  Boot Camp Polska.

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione w 1948 r. przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem od samego początku było zwrócenie uwagi na społeczne problemy zdrowotne na świecie. Każdego roku dzień ten obchodzony jest pod innym hasłem. Tematem przewodnim w tym roku jest powszechna opieka medyczna, gdyż nadal wiele ludzi na świecie nie ma do niej dostępu.
Gmina Łazy przyłączyła się do Światowego Dnia Zdrowia i w ramach tego święta w piątek 5 kwietnia zorganizowała wydarzenie promujące zdrowy styl życia oraz wskazujące społeczne problemy zdrowotne. W holu Miejskiego Ośrodka Kultury zostały zorganizowane stanowiska, przy których eksperci w zakresie zdrowia nie tylko prowadzili kampanię prozdrowotną, ale także wykonywali badania i udzielali porad.

„Bardzo zależało nam, aby jak najwięcej osób nas odwiedziło. Zdrowie jest tylko jedno i trzeba o nie dbać. Nikt na co dzień nie myśli i sobie, ponieważ nie ma na to czasu. Dzień Zdrowia jest właśnie momentem, kiedy na chwilę można się zatrzymać i zastanowić nad sobą. Podczas prowadzonej w Łazach akcja zależało nam również, aby podnieść świadomość odpowiedzialności człowieka za zdrowie i życie drugiej osoby. Stąd właśnie pomysł oddawania krwi oraz możliwość zostania dawcą komórek macierzystych” – powiedziała Anna Mąka z Urzędu Miejskiego w Łazach, koordynator akcji „Dzień Zdrowia – pomożesz? Bo możesz, masz to w genach”. „Podczas akcji chcieliśmy pokazać, że każda zdrowa osoba może w prosty sposób uratować życie drugiemu człowiekowi. Oddając krew czy rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku dajemy komuś szansę na zdrowie a nawet życie. Zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże, a czasu na jej zbiórkę często mało, dlatego ważne jest aby zawsze było tej krwi pod dostatkiem. Podczas piątkowej akcji pełniłam funkcję wolontariusza DKMS. Moim zadaniem oraz koleżanek wolontariuszek była rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Przez cały czas trwania akcji przychodziło wiele osób po to, aby się zarejestrować lub dowiedzieć czegoś więcej o zostaniu dawcą. Nie wszystkie osoby się udało zarejestrować ze względów medycznych. Inne nie były przekonane, przyszły po ulotki i materiały informujące o zostaniu dawcą” – dodała Anna Mąka.

Każdego dnia rośnie zachorowalność ludzi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu osób jedyną szansą na życie jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18, a 55 rokiem życia. Wciąż jednak prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Dlatego bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy można zostać potencjalnym dawcą szpiku.

„Uważam, że to była wspaniała inicjatywa, ciesząca się dużym zainteresowaniem i myślę, że warto ją powtórzyć. W akcji w Łazach wzięłam udział jako wolontariuszka, a moim zadaniem była pomoc w wypełnianiu ankiety potencjalnego dawcy DKMS. Starałam się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania, ponieważ ludzie chcą wiedzieć więcej na temat możliwości pozostania potencjalnym dawcą. Bardzo ważne jest uświadomienie, że sama decyzja o tym, żeby zostać dawcą musi być przemyślana i podjęta w pełni świadomie. Podczas akcji czuwałam nad prawidłowym pobraniem wymazu trzema szpatułkami i umieszczenie ich w odpowiednio oznaczonych i zakodowanych kopertach. Osoby, które były zainteresowanym tematem, ale nie do końca zdecydowane na podjęcie próby pobrania wymazu otrzymywały ulotki, które pomogą być może w podjęciu decyzji” – powiedziała Edyta Wójcik, Radna Rady Miejskiej w Łazach.

Pomoc drugiemu człowiekowi była nieodłącznym elementem Dnia Zdrowia w Łazach. Jednak podczas wizyty można było także zadbać o własne zdrowie i wykonać badanie poziomu cukru, które często jest bagatelizowane i tym samym prowadzi do wielu chorób.
„Cukrzyca to zaburzenia metaboliczne wynikające z różnych przyczyn, charakteryzujące się przewlekłymi podwyższonymi wartościami glukozy we krwi, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej spowodowane niedostatecznym uwolnieniem insuliny lub niedostatecznym efektem działania insuliny. Przewlekły podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi do uszkodzeń, zaburzeń czynności i niewydolności: oczu, nerek, nerwów, serca, naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest dla mnie, aby podejmować próby przekonania mieszkańców Gminy Łazy, aby się badali” – powiedziała Justyna Kośmida, Radna Rady Miejskiej w Łazach.
Mamy kilka kategorii cukrzycy: Cukrzyca typu I, typu II, ciąża oraz typu IV. Objawami cukrzycy są: wielomocz, wzmożone pocenie, osłabienie i senność, spadek masy ciała, skłonność do ropnych zakażeń skóry (czyraki), zakażenie układu moczowo – płciowego. W czasie Dnia Zdrowia, w którym wzięłam czynny udział najważniejsze było wykrycie cukrzycy typu II, która przebiega w wielu przypadkach bezobjawowo. Cukrzyca ta współistnieje najczęściej z otyłością i decydują o niej czynniki genetyczne i środowiskowe.

„Istotne znaczenie ma wywiad rodzinny dlatego ważna jest profilaktyka, którą starałam się przeprowadzić. Profilaktyczne badania przeprowadza się jeśli występuje nadwaga lub otyłość (oblicza się wówczas BMI), mała aktywność fizyczna, przebyta cukrzyca w ciąży, nadciśnienie tętnicze, podwyższone wartości cholesterolu i trójglicerydów, występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Leczenie cukrzycy jest kompleksowe i polega na zastosowaniu edukacji zdrowotnej, leczenia dietetycznego, zwiększenie wysiłku fizycznego, leczenia farmakologicznego, zmniejszenia czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także leczenia powikłań cukrzycy” – dodaje Justyna Kośmida.

Zdrowie to nie tylko badania, ale także ruch i ćwiczenia. Według danych WHO przynajmniej trzy razy w tygodniu człowiek powinien wykonać półgodzinny wysiłek, aby spalić po 300 kalorii. Najnowsze badania mówią o czterech wysiłkach w tygodniu i spaleniu ok. 2000 kalorii. Nie na darmo też mówi się, że każdy powinien przejść dziennie ok. 10.000 kroków. To jest to minimum, aby zachować zdrowie.

„Specjalnie na Dzień Zdrowia w Łazach przygotowaliśmy trening funkcjonalny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który został oparty o zabawy ruchowe podnoszące sprawność fizyczną. Uczestnicy treningu mieli za zadanie wykonywanie ćwiczeń odpowiednich od indywidualnych możliwości, rozbieganiu się i wykonywaniu zadań w parach i grupach. Celem tych ćwiczeń jest poprawa sprawności fizycznej i zdrowia, gdyż większa grupa naszego społeczeństwa to osoby niećwiczące. Oczywiście obserwujemy zmianę mentalności i świadomości społeczeństwa, ale jednak mamy jeszcze dużo na tej płaszczyźnie dużo do zrobienia” – powiedział dr Ryszard Grzywocz, absolwent AWF w Katowicach, head coach i trener Boot Camp Polska.

Agnieszka Seweryn


Galeria zdjęć:Autor: A.M.

Zdjęcia: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.