Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Dzień Ziemi z UTW czyli X Sadzenie Drzew w Łazach

Światowy Dzień Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia to wyjątkowy czas w Gminie Łazy. Każdego roku bowiem w Łazach z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywa się ekologiczna akcja edukacyjna, podczas której dzieci, młodzież, seniorzy, mieszkańcy Łaz oraz przedstawiciele samorząd sadzą drzewa.

W tym roku już po raz dziesiąty reprezentanci przedszkoli, szkół i organizacji Gminy Łazy spotkali się na osiedlu Podlesie, aby uczestniczyć w proekologicznej inicjatywie. Rozpoczęcie akcji nastąpiło 23 kwietnia o godz. 10:00 obok placu zabaw przy ul. Wyzwolenia.

„Już po raz dziesiąty spotykamy się w Łazach na akcji edukacyjno-ekologicznej z okazji Światowego Dnia Ziemi, aby wspólnie podkreślić znaczenie tego dnia. Gdy dziesięć lat temu w Łazach rozpoczynał działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku bardzo zależało nam nie tylko na rozwijaniu swoich umiejętności na różnego rodzaju zajęciach i integracji seniorów, ale przede wszystkim na pokazaniu, że senior potrafi. Najlepszym na to sposobem była integracja międzypokoleniowa. Wpadliśmy na pomysł, aby organizować spotkania w szkołach, przedszkolach oraz zapraszać dzieci i młodzież do wspólnego działania. Sadzenie drzew w Łazach było jedną z pierwszych inicjatyw, jaką wspólnie zrealizowaliśmy. W tamtym czasie na tym placu spotkało się kilka osób. Dzisiaj wydarzenie rozrosło się i bierze w nim udział duża grupa dzieci, młodzieży i mieszkańców, dla których ekologia zajmuje ważne miejsce w życiu” – mówi Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach. „Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspomagają nas w tym działaniu. Dzisiejsza frekwencja pokazuje, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. To dla nas – członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – ogromna satysfakcja” – dodaje Krystyna Męcik.

Wiosenny międzypokoleniowy projekt integracyjny ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, łączenie sił w trosce o przyrodę, podejmowanie działania skierowanego ku poprawie stanu środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Tereny zielone to bowiem najcenniejsze naturalne bogactwa ziemi. To drzewa ograniczają zanieczyszczenie powietrza, produkując tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Nie bez kozery nazywa się je „zielonymi płucami miasta”, a o tym wiedzą najlepiej przedszkolaki, które na międzypokoleniowej akcji sadzenia drzew pojawiły się z piosenką na ustach i tabliczkami ekologicznymi.

„Każdego roku dzieci z naszego przedszkola biorą udział w Światowym Dniu Ziemi. Staramy się od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na otaczającą nas przyrodę, uczymy segregacji śmieci, pokazujemy, jak żyć i postępować, aby nie szkodzić środowisku. Podnoszenie świadomości najmłodszego pokolenia z pewnością zaowocuje w przyszłości. Specjalnie na dzisiejszy dzień dzieci przygotowały krótkie hasła, wierszyki i piosenki, którymi chcą podkreślić znaczenie przyrody na świecie” – podkreśla Beata Potasińska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach.

W tym roku obok placu zabaw przy ul. Wyzwolenia zostało posadzone symboliczne dziesięć drzew z okazji jubileuszu ekologicznej akcji. Były to m.in. leszczyny i lipy, które dołączyły do posadzonych w latach wcześniejszych ponad 700 sadzonek buków, dębów i sosen. O tym jak wielkie znaczenie mają w miastach tereny zielone podczas sadzenia drzew przekonywał Piotr Szydło, leśniczy z Nadleśnictwa Siewierz.

„Od początku Nadleśnictwo Siewierz uczestniczy w akcji sadzenia drzew w Łazach. Dostarczamy sadzonki, służymy także radą w jaki sposób poprawnie posadzić drzewo i jakie wybrać miejsce, aby wkomponowało się w istniejącą już infrastrukturę. Cieszę się, że w tym ekologicznym projekcie udział bierze duża grupa dzieci, ponieważ dzięki takim działaniom podnosi się świadomość młodego pokolenia dotycząca ochrony środowiska i zasad postępowania w przyrodzie. Dzieci sadząc „swoje” drzewo, bardziej je cenią, dbają o nie i tym samym uczą się szanować zieleń” – podsumował ekologiczno-edukacyjną akcję w Łazach Piotr Szydło, leśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

W poniedziałkowym sadzeniu drzew wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łazach, Spółdzielni Mieszkaniowej z prezesem Damianem Ociepką, członkowie UTW w Łazach z prezes Krystyną Męcik, dyrektorzy oraz nauczyciele szkół i przedszkola z dziećmi i młodzieżą. Uczniowie SP nr 3 w Łazach specjalnie z okazji Światowego Święta Ziemi przygotowali pokaz mody ekologicznej, a dla wszystkich obecnych zaśpiewała Adrianna Pilarska.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.