Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Gmina rusza z kolejnymi remontami dróg

Gmina rusza z kolejnymi remontami dróg Gmina Łazy stara się sukcesywnie realizować plan inwestycyjno-remontowy infrastruktury drogowej zarówno w Łazach jak i w poszczególnych sołectwach.

W planach inwestycyjnych na najbliższe lata zaplanowana jest przebudowa drogi powiatowej z Łaz do Niegowonic oraz długo wyczekiwany przez mieszkańców całego powiatu zawierciańskiego remont „Kolejówki”.

14 września 2018 Starostwo Powiatowe w Zawierciu w partnerstwie z Gminą Łazy złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej DP 1733S na odcinku od skrzyżowania z ul. Poniatowskiego w Łazach do skrzyżowania z DW790 w Niegowonicach” w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Zadanie obejmuje przebudowę części drogi powiatowej nr 1733S Łazy - Grabowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Poniatowskiego w Łazach do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 790 w Niegowonicach o łącznej długości 5,17 km. Remont drogi obejmie nie tylko modernizację nawierzchni, ale także budowę chodników. Planowany termin realizacji to kwiecień – wrzesień 2019. Całkowity koszt inwestycji 5.940.732,00 zł w tym dotacja – 2.970.366,00 zł.

 

To nie jedyna inwestycja, która poprawi infrastrukturę drogową w Gminie Łazy. 7 września 2018 r. Gmina Łazy złożyła wniosek o przyznanie pomocy na realizację zdania pn. „Przebudowa ulicy Bystrzynowskiej w Niegowonicach” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dobiegają również końca procedury prawne, które umożliwią rozpoczęcie remontu drogi prowadzącej z Łaz do Zawiercia popularnie zwanej „Kolejówką”. Na mocy nowych regulacji droga uzyska miano drogi powiatowej, a Gmina Łazy i Gmina Zawiercie we współpracy ze Starostwem Powiatowym rozpocznie starania o dofinansowanie do jej remontu.

„Realizacja inwestycji mających na celu poprawę infrastruktury komunikacyjnej zajmuje jedno z najwyższych miejsc w tabeli potrzeb Gminy Łazy. Dokładamy starań, aby każdego roku stan dróg w całej gminie poprawiał się. Za nami modernizacja szlaku komunikacyjnego łączącego Ciągowice, Łazy i Rokitno Szlacheckie, która zrealizowana została we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Zawierciu. Już za kilka miesięcy również wspólnie z powiatem ruszamy z dużą inwestycją, która ma na celu modernizację kolejnej arterii. Tym razem będzie to droga łącząca Łazy z Niegowonicami. Inwestycja ta z pewnością zadowoli nie tylko kierowców poruszających się na tym odcinku, ale także zwiększy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Trwają również przygotowania do budowy deptaków dla pieszych przy innych drogach powiatowych, a w pierwszej kolejności chodnik powstanie w Rokitnie Szlacheckim przy ulicy 1 maja. Cały czas trzymamy także rękę na pulsie w sprawie „Kolejówki”. To temat, który od lat staramy się doprowadzić do końca i w chwili obecnej mogę powiedzieć, że wkrótce nasz cel zostanie osiągnięty. Kończą się bowiem procedury prawne, które pozwolą na rozpoczęcie działań prowadzących do modernizacji tej drogi. Nie zapomnieliśmy również o DW 790 w Niegowonicach. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczyna właśnie remont odcinka tej drogi, natomiast powstaje dokumentacja projektowa, która umożliwi modernizację ulicy Pilickiej” – zapowiada burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

W ostatnich latach Gmina Łazy zrealizowała wiele inwestycji mających na celu polepszenie infrastruktury komunikacyjnej Gminy Łazy. W ramach posiadanych środków w roku 2017 wykonano ulice Topolową i Piaskową w Kuźnicy Masłońskiej, Kościuszki w Wysokiej, Kolejową w Niegowonicach, Jaśminową w Łazach, pierwszy etap ulicy Leśnej w Wysokiej i 3-go Maja w Chruszczobrodzie oraz część ulicy Kopalnianej w Ciągowicach. W roku 2018 dokończono ulicę Leśną w Wysokiej oraz wyremontowano ulicę Zieloną w Ciągowicach, Zagórczańską w Niegowoniczkach, Polną i Zamkniętą w Łazach, Słoneczną i Wierzbową w Grabowej. W 2018 roku wykonano również I etap ulic: Starorynkowa w Wiesiółce oraz Brzezina w Łazach.

A. SewerynAutor: A.M.

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.