Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Izba kwiatami malowana

24 stycznia w świetlicy w Trzebyczce odbył się wernisaż wystawy „Izba Wiejska Kwiatami Malowana” Zaproszonych gości powitała Zofia Migas, która jest autorką Izby Wiejskiej w Trzebyczce

W świetlicy Wiejskiej w Trzebyczce już od kilku miesięcy trwały prace, mające na celu stworzenie unikatowego wnętrza, które będzie odzwierciedlało zainteresowania i pasje mieszkańców. Mobilizacja lokalnej społeczności do działania skupiła się na odrestaurowaniu dwóch pomieszczeń świetlicy, które zostały przekształcone w Izbę Wiejską. Wnętrze wyposażone zostało w przedmioty i przybory codziennego użytku, które dawniej wykorzystywane były na wsi w domach i gospodarstwach. Nie brakuje tutaj wodniarki, kredensu, skrzyni, krzeseł, stołu i lustra. Dopełnieniem całości są ściany ozdobione pięknymi, kwiecistymi malowidłami.
„Zawsze marzyłam o tym, aby kwiaty namalować na ścianach. Do tej pory w ten sposób ozdabiałam tylko skrzynie i donice. Cieszę się, że powstało to miejsce. Nam – mieszkańcom Trzebyczki jest ono bardzo bliskie, ponieważ wykonaliśmy tutaj wszystko własnymi rękami. Mimo, iż to z mojej inicjatywy powstała ta Izba Wiejska, bez współpracy z mieszkańcami Trzebyczki nic nie udałoby się zdziałać. Wspólnie gromadziliśmy przedmioty i stare meble, sprzątaliśmy pomieszczenia, remontowaliśmy i malowaliśmy. Wspólnie tez wykonaliśmy pierwszą dekorację tego miejsca, którym jest pająk wiszący pod lampą. Wszystkie serwetki, zawieszki, zazdroski, obrusy wykonały koleżanki, które pasjonują się szydełkowaniem” – mówi Zofia Migas, pomysłodawczyni projektu.

Izba Wiejska w Trzebyczce to przede wszystkim niesamowity klimat. Wnętrze utrzymane jest w stylu starej izby, w której centralnym miejscem jest piec kaflowy. To przy nim gromadzili się niegdyś domownicy, aby wspólnie spędzać czas. Nie brakuje też motywów drewnianych. W oczy rzucają się odnowione krzesła, stół i kredens, którego fronty przywołują wspomnienia domów naszych prababć. Niekwestionowanym bohaterem wnętrza jest wodniarka przypominająca mini komodę, na której stało wiadro i miska i która służyła do porannej toalety.

„Większość mieszkańców zaangażowała się w pracę w świetlicy. Projekt powstania Izby Wiejskiej pobudził do działania naszych mieszkańców, którzy nie szczędzili zarówno pracy jak i funduszy. Tym bardziej cieszy nas, że dzisiaj możemy zaprezentować Państwu nasze artystyczne dzieło” – dodaje Adam Kijewski, sołtys Trzebyczki.

Wraz z Izbą Wiejską powstała pierwsza w historii Trzebyczki pocztówka, która obrazuje unikatowe dzieło lokalnej społeczności.

„Gratulujemy pomysłu stworzenia w Trzebyczce Izby Wiejskiej. Jesteście małą społecznością, która jest doskonale zintegrowana. Świadczy o tym wnętrze, w którym się znajdujemy i które jest prawdziwym dziełem sztuki. Bardzo się cieszę, że znaleźliście właśnie taki sposób realizacji własnych pasji, pasji, w którą wkładacie serce. To dlatego wasza Izba Wiejska ma duszę, która z pewnością będzie przyciągać gości” – mówi sekretarz Gminy Łazy Ilona Pelon.

Izba Wiejska w Trzebyczce jest otwarta dla zwiedzających w każdy czwartek w godz. 16:00 – 18:00. Mile widziane są grupy zorganizowane, które po wcześniejszym ustaleniu mogą zwiedzać wystawę w dogodnym dla nich terminie.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.