Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Wczoraj w Gminie Łazy rozpoczęła się przedwakacyjna inicjatywa pn. „Bezpieczne wakacje”.

Ratownik wodny Stanisław Góźdź z Parku Wodnego JURA w każdej szkole przeprowadza prelekcje, które mają na celu uświadomić dzieciom i młodzieży jak spędzić bezpiecznie wakacje i jak zachować się w chwili zagrożenia życia zarówno swojego jak i drugiego człowieka.

Za kilkanaście dni w szkołach zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie udadzą się na zasłużony wypoczynek. Dzieci i młodzież rozpoczną rodzinne podróże, które pozwolą na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach. W momentach relaksu i beztroski bardzo ważne jest jednak pamiętanie o zasadach bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie oraz podczas pobytów zagranicznych. Wiele aspektów dotyczących zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających na najmłodszych podczas letniego wypoczynku poruszył Stanisław Góźdź, który już po raz kolejny realizuje w Gminie Łazy akcję pn. „Bezpieczne wakacje”.

„Celem akcji jest przestrzeganie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami. Naszym zamiarem jednak nie jest straszenie najmłodszych, ale uświadomienie im, że beztroski wypoczynek nie zwalnia ich z odpowiedzialności oraz kierowania się zdrowym rozsądkiem” – podkreśla Stanisław Góźdź. „Na każdym kroku możemy spotkać różnego rodzaju zagrożenia. Jazda rowerem, kąpiel w jeziorze, spacer po lasie, kontakty nawiązywane drogą elektroniczną nie muszą, ale mogą być niebezpieczne. Bardzo ważne jest, aby dzieci wiedziały, jak zachować się w określonych sytuacjach, czego unikać, kiedy się wycofać, w jaki sposób zareagować, gdzie szukać pomocy” – podkreśla ratownik wodny.

Stanisław Góźdź podczas spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Łazy przytoczył wiele interesujących sytuacji, z jakimi się spotkał podczas wykonywania pracy ratownika wodnego. Dzieci dowiedziały się, jak ważne podczas korzystania z letnich kąpieli jest zapoznanie się z regulaminem kąpieliska oraz dlaczego należy przestrzegać zaleceń ratownika. Stanisław Góźdź zwrócił uwagę także na podstawowe zasady rodzinnego wypoczynku, z których jedną z najważniejszych jest to, że dzieci zawsze powinny znajdować się pod opieką dorosłych. Prelegent podkreślił także jak ważne jest, aby kąpiel wodna odbywała się w miejscach do tego wyznaczonych, które są strzeżone przez ratowników wodnych. Nie należy wchodzić do wody w miejscach niedozwolonych, w których nieznana jest struktura podłoża oraz głębokość akwenu.
„Ostrożność, wyobraźnia i rozwaga. To o nich należy pamiętać zawsze, również w okresie wakacji. Ważne jest także, aby uważać nie tylko na siebie, ale także na innych ludzi. Gdy jesteście świadkami wypadku lub widzicie leżącego na ulicy lub chodniku człowieka nie możecie obojętnie przejść obok. Waszym obowiązkiem jest reagowanie. Już samo wezwanie pomocy i poinformowanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie” - dodał Stanisław Góźdź.

Ratownik przypomniał uczestnikom spotkań numery alarmowe: 112 – numer alarmowy, 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe, 601-100-100 – telefon alarmowy nad wodą, 601-100-300 lub 985 – telefon alarmowy w górach. Stanisław Góźdź zaprezentował także międzynarodowy znak: „Pomóż mi”.

Galeria zdjęć:Autor: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.