Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Jubileusz KGW w Turzy

9 lipca w budynku OSP w Turzy odbyła się uroczystość Jubileuszu 50-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Turzy. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zaprezentować historię swojej miejscowości oraz przedstawić rodzaje działalności lokalnej.

Goście mogli zobaczyć makietę dawnej Turzy oraz wystawę przedmiotów sprzed lat.
Przybliżeniem historii Koła Gospodyń Wiejskich w Turzy, jego działalności oraz tradycji rozpoczęła się uroczystość jubileuszowa, która została zorganizowana z okazji 50-lecia działalności organizacji. Do sali OSP w Turzy przybyli zaproszeni goście, którzy z podziwem obserwowali zaangażowanie mieszkańców w życie lokalnej społeczności. Nie zabrakło słów uznania oraz serdeczności płynących z ust włodarzy Gminy oraz liderów regionu, gdyż bogata tradycja Turzy pielęgnowana przez Koło Gospodyń Wiejskich jest tego warta.

50 lat minęło od czasu powstania w Turzy, małej miejscowości Gminy Łazy, Koła Gospodyń Wiejskich. Początek działalności charakteryzował się szybkim rozwojem organizacji, a społeczne działanie stawiało grupę gospodyń w szeregu najprężniej działających kół. Z czasem zapał do społecznej działalności nieco przygasł, a praca zawodowa i obowiązki domowe kobiet nie pozwalały na dodatkową działalność. I gdy już się wydawało, że funkcjonowanie KGW w Turzy przejdzie do lamusa w 2010 roku nastąpiła jego reaktywacja. Koło pozyskało nowe członkinie i zaczęło się rozwijać. Do społeczników dołączył m.in. akordeonista Stefan Glanda, który wraz z żoną Janiną opracowuje piosenki prezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich na różnych uroczystościach. Najstarszą członkinią KGW w Turzy jest Anna Korczyńska, która przez cały czas istnienia koła jest aktywna. Najmłodsza członkini to Justyna Mendera z Kuźnicy Masłońskiej, która dzieli czas między prace społeczną, a rodzinę.
„Pół wieku to dużo i długo by można opowiadać. Jesteśmy bardzo zorganizowane i chętne do pracy, dajemy wszystko z siebie, aby Turza się rozwijała. Naszym celem jest także podtrzymywanie tradycji oraz dawanie przykładu młodszemu pokoleniu. Spoglądając w kroniki widać jak bardzo zmieniała się nasza działalność ” – mówi Anna Czyżewska członek zarządu.

Misją Koła jest pielęgnowanie tradycji i obrzędów swego regionu, pobudzanie woli i aktywności mieszkańców wsi w kierunku lepszego, kreatywnego życia. W tym celu KGW bierze udział w różnych obchodach, uroczystościach państwowych, kościelnych i regionalnych. Grupa bierze również udział w festiwalach i przeglądach piosenek, a wysoki poziom rozwoju artystycznego doceniany jest wyróżnieniami i nagrodami. KGW w Turzy stara się zgłębiać tajniki rzemiosła ludowego poprzez udział w warsztatach rękodzieła w Osikowej Dolinie, organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży, uczestnictwo w gminnych kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych.

Zaangażowanie członkiń zostało dostrzeżone przez społeczność Turzy, dlatego OSP przekazała Kołu świetlicę, w której odbywają się spotkania świąteczne, pikniki rodzinne oraz organizacja imprez. W ostatnim czasie funkcja świetlicy nieco się zamieniła, gdyż powstała w niej izbę tradycji „Dawna Turza”. Wystawa składa się z eksponatów oraz pamiątkowych fotografii obrazujących życie przodków, które zostały wypożyczone od mieszkańców Turzy. Zainteresowanie ekspozycją jest bardzo duże, szczególnie, że w przeddzień jubileuszu wzbogacona została o bardzo atrakcyjny eksponat. Jest to makieta starej wsi Turza, przy budowie której przez ostatnie tygodnie ciężko pracowało wiele osób.
13690986_1034966123223400_2898064322974695383_o.jpg  13691077_1034966203223392_3486061135025694675_o.jpgAutor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.