Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Mistrzostwa Polski w strzelaniu w Niegowonicach

Mistrzostwa Polski w strzelaniu w Niegowonicach W dniach 17-18 czerwca na terenie kamieniołomu w Niegowonicach odbyły się XI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w pneumatycznym strzelectwie terenowym.

 Choć zawody o randze międzynarodowej w strzelaniu odbyły się w Niegowonicach po raz pierwszy, setki zawodników spotkało się już w kanionie trzydzieści razy, w tym aż szesnaście w ramach zawodów ogólnopolskich.

Mistrzostwa Polski HFT i FT to dyscyplina strzelectwa, w której zawodnicy posługują się karabinkami pneumatycznymi, jednak nie strzelają z nich z zamkniętych pomieszczeniach tylko na otwartym terenie. Na zawody plenerowe do Niegowonic przyjechało 145 zawodników nie tylko z kraju, ale także z Czech, Słowacji, Węgier i Litwy. W zawodach wzięło udział także kilka kobiet, które konkurowały z mężczyznami na takich samych warunkach.

„Kamieniołom w Niegowonicach jest najlepszą miejscówką do strzelectwa terenowego, ponieważ oferuje całą gamę utrudnień. Możemy tutaj strzelać na otwartym terenie, gdzie dużą rolę odgrywa powiewający wiatr. Możemy również strzelać mocno pod górę, gdzie zawodnicy muszą brać poprawki uwzględniające ostry kąt strzału. Można też strzelać ostro w dół. W innych lokalizacjach mając do dyspozycji proste i zalesione tereny nie ma możliwości takiego ustawiania celów jak tutaj. Bardzo dużą rolę odgrywa też gra światła, która niejednokrotnie myli zawodników w ocenie odległości” – mówi Grzegorz Grabowski, prezes KSP Jura LOK.

Zawody odbywały się w trzech kategoriach: Field Target (FT) i Hunter Field Target (HFT) 1 i 2. Na terenie kamieniołomu powstał tor, na którym zostały wyznaczone stanowiska strzeleckie ponumerowane od 1 do 20. Na każdym stanowisku umieszczono do trzech figurek reaktywnych, które składają się w momencie trafienia przez zawodnika w półtora lub czterocentymetrową strefę. Cele ustawione są w odległości od 8 do 50 metrów.

„Zawodnicy dysponują profesjonalnym sprzętem, który dostosowany jest do indywidualnych predyspozycji osoby strzelającej. Optyka jest bardzo indywidualnie dopasowana do charakteru i możliwości wzroku strzelca. Każdy strzelec ma osobisty karabinek „zrobiony pod siebie”. Na tej rangi zawodach posługujemy się bardzo podobnym sprzętem, jednak dużo zależy jednak od umiejętności czyli czasu poświęconego treningowi”– dodaje Grzegorz Grabowski.

Organizatorem MMP'17 był Klub Strzelectwa Pneumatycznego JURA LOK we współpracy z Gminą Łazy i OSiR Łazy. Zawody zostały wpisane w program obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Łazom. Honorowy Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Łazy - Maciej Kaczyński. Swoim patronatem zawody objęło także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego PFTA.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.