Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Monografia Gminy Łazy do 1967 roku

Monografia Gminy Łazy do 1967 roku Kilka lat trwały prace nad monografią Gminy Łazy. Trudnego zadania podjęły się Urząd Miejski  i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, która nawiązała współpracę z lokalnymi historykami.

i. To oni opracowali materiał zawarty w „Monografii Gminy Łazy do 1967 roku”. Wydanie opracowania zbiegło się z jubileuszem nadania praw miejskich miastu.

Na tę publikację czekali nie tylko lokalni historycy, dla których dzieje Małej Ojczyzny i przekazanie ich kolejnym pokoleniom stało się celem ich historycznych poszukiwań. Monografia została opublikowana w odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez mieszkańców gminy, którzy oczekiwali na tego rodzaju wydawnictwa dotyczącego miejsca, w którym mieszkają. Lektura z pewnością stanowiła będzie cenną pozycję, która uzupełni domowe biblioteczki. To pierwsza monografia Gminy Łazy, do wydania której samorząd przymierzał się od wielu lat.

„Długo czekaliśmy na monografię naszego miasta, które jeszcze w XVIII wieku było zaledwie terenami należącymi do Rokitna Szlacheckiego, obecnie jednego z sołectw Gminy Łazy. Od XIX wieku nastąpił jednak szybki rozwój Łaz i w końcu otrzymanie praw miejskich. Powstanie i rozwój miasta miał związek z szybkim rozwojem przemysłu w Zagłębiu oraz budową kolei warszawsko-wiedeńskiej. Łazy były zawsze istotnym punktem na tym szlaku, zresztą i dzisiaj związane są nadal z koleją. Publikacja, która powstała uzupełniła historię gminy, bowiem dużo wiemy o wielosetletniej historii naszych sołectw, a mniej o samych Łazach. Monografia powstawała kilka lat i każdy z mieszkańców gminy mógł współtworzyć powstającą publikację. Wystarczyło podzielić się wspomnieniami, zdjęciami, dokumentami związanymi z historią miasta. Można to nadal robić przychodząc do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, gdzie działa Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej dokumentujące historię Małej ojczyzny. Warto podkreślić, że autorami monografii są lokalni historycy i pasjonaci historii, którzy czynnie zaangażowali się w jej tworzenie, za co jesteśmy im wdzięczni. Wartością dodaną jest tutaj osobiste zaangażowanie autorów, którzy w projekt włożyli nie tylko pracę, ale także serce” – mówi burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Cel został osiągnięty, a wydarzenia z okresu od czasów prasłowiańskich do 1967 roku zapisane na 650 stronach książki. Publikacja odsłania interesujące dzieje gminy z czasów, kiedy Łazy nie były jeszcze miastem. Zapis zawiera nie tylko dzieje historyczne Gminy Łazy, ale także opis geologii i środowiska przyrodniczo-geograficznego. Dużo miejsca poświęcone zostało na opis poszczególnych sołectw, które kiedyś były wsiami i stanowiły zaczątek miasta Łazy. W skład publikacji wchodzą także 144 fotografie, które przedstawiają Łazy i sołectwa w przeszłości. Okres od 1967 roku to temat na kolejną historyczną pozycję, która być może powstanie w przyszłości.

W związku z rozpoczęciem prac nad powstawaniem monografii z inicjatywy Biblioteki Miasta i Gminy w Łazach powstała Grupa Historyczna, która zajęła się realizacją projektu. W jej skład weszli: Jan Bugaj jako redaktor wydania, Stanisław Kwiatkowski, Lesław Milejski, Elżbieta Gradzik, Beata Kuc i Bożena Miklas.
Do współpracy zaproszony został także dr Rafał Lach, który przybliżył czytelnikom budowę geologiczną gminy. Pierwszą korektę tekstu wykonała Bożena Miklas. Na zakończenie prac do zespołu korekcyjnego przystąpiła także Bogusława Serzysko i Aleksandra Gładki.

„W kwietniu 2011 roku zaprosiłam do współpracy historyków z Gminy Łazy, którym zaproponowałam opracowanie monografii. W trakcie spotkań wypracowaliśmy metody pracy, ustaliliśmy sposoby gromadzenia materiałów i podzieliliśmy między sobą określone zadania. Określiliśmy także okres, który znajdzie się w pierwszej części monografii, gdyż zakładamy, że w przyszłości powstanie ciąg dalszy” – o początkach pracy mówi Elżbieta Gradzik, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. „Od lat pozyskujemy materiały dotyczące historii naszej gminy. W tym celu powstała Izba Tradycji, gdzie znajduje się stała ekspozycja prezentująca kolej, życie mieszkańców, sprzęt i urządzenia, którymi posługiwali się w dawnych czasach. Wielu mieszkańców chętnie odpowiada na apele, dzieli się informacjami i przekazuje eksponaty” – dodaje Elżbieta Gradzik.

W monografii znajdują się istotne informacje historyczne dotyczące Gminy Łazy. Prace nad monografią trwały ponad sześć lat. To czas poświęcony na poszukiwania materiałów i dokumentacji, czas rozmów i wywiadów z mieszkańcami, którzy pamiętają jeszcze wydarzenia ubiegłego stulecia, to w końcu okres trudnej pracy polegającej na sprawdzaniu wiarygodności zgromadzonego materiału i jego weryfikacja pod kątem prawdziwości. Publikacja wzbogacona została fotografiami z dawnych lat.

„Od początku zakładaliśmy, że monografia powinna zawierać fotografie z tamtego okresu. Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że fotografie będą umieszczone na końcu publikacji. Skorzystaliśmy ze zdjęć, które zostały przez lata zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. Bardzo zależało nam, aby wśród fotografii znalazły się zdjęcia z poszczególnych sołectw. Chcieliśmy, by każdy mieszkaniec gminy znalazł w tej publikacji cząstkę własnej Małej Ojczyzny. Czasem szare, pożółkłe zdjęcia mówią więcej niż słowo pisane. Oglądając te strony ludzie odnajdują na przedstawionych na nich zdjęciach wspomnienia miejsc, których często już nie ma i osób, które już dawno odeszły, wracają wspomnieniami do lat dziecięcej beztroski i młodzieńczych uniesień. Czytelnicy biorąc do ręki monografię Łaz często zaczynają od końca, od obejrzenia zdjęć” – opowiada Beata Kuc, współtwórca monografii Łaz.

Grupa Historyczna bardzo dużo czasu spędziła na poszukiwaniu informacji, dokumentów i źródeł historycznych, analizowaniu zbiorów archiwalnych, na podstawie których następnie opracowano monografię. To była żmudna praca, którą osoby współpracujące z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Łazach wykonywały społecznie. Nad całością prac czuwał Jan Bugaj, lokalny historyk.

„Przez długie lata gromadziłem materiały historyczne na temat Gminy Łazy. Bardzo się ucieszyłem, gdy otrzymałem propozycję współpracy przy tworzeniu monografii, o której mówiło się od wielu lat, ponieważ dla historyka to wspaniały sposób realizacji własnych pasji. Do pracy zabraliśmy się ponad 6 lat temu, więc trochę czasu upłynęło zanim zgromadziliśmy materiały i złożyliśmy z nich spójną całość. Najwięcej wysiłku przysporzył nam najodleglejszy okres, gdyż to czasy, z których pochodzi bardzo mało tekstowych źródeł historycznych. Nie żyją także osoby, które pamiętają tamten czas. W związku z moimi zainteresowaniami i kierunkiem studiów dużo materiałów pozostało w moim domowym archiwum i tworzenie monografii było doskonałym momentem na skorzystanie w z tych informacji. Zdajemy sobie sprawę, że nie dotarliśmy do wszystkich materiałów. To było niemożliwe, gdyż historia to nieustanne poszukiwania i nowe odkrycia. Często zdarzało się, że materiały, które udało nam się pozyskać zmieniały fakty, które już wcześniej zapisaliśmy w oparciu o inne źródła. Praca nad monografią przyniosła mi ogromną satysfakcję. Zawsze lubiłem książki historyczne i od lat drzemała we mnie fascynacja lokalną historią. Jest ona bardzo bogata i właśnie monografia będzie gwarancją na to, aby nie poszła w zapomnienie. Mam nadzieję, że nasza publikacja zostanie przyjęta przez mieszkańców i czytelników pozytywnie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby tekst, mimo iż napisany w sposób bardziej naukowy, był ciekawy dla czytelnika” - powiedział Jan Bugaj, redaktor wydania.

„Monografia Gminy Łazy do 1967 roku” to pozycja, która obowiązkowo powinna znaleźć się w bibliotece każdego mieszkańca Gminy. Publikacja ukazała się nakładem 1000 egzemplarzy i jest do nabycia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, w filiach bibliotecznych funkcjonujących w sołectwach w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach oraz Punkcie Informacji Turystycznej w Łazach.


Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.