Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Naród bez pamięci i korzeni jest martwy

Wierszem Władysława Wolskiego pt. „Marsz powstańców” młodzież Zespołu Szkół im. R. Gostkowskiego w Łazach rozpoczęła uroczystość przy kopcu i grobie w Kazimierówce, która 22 marca odbyła się z okazji rocznicy potyczki powstańców styczniowych w rokickim lesie.

„Za wolność, hasło jedynego celu,
Wy z miast, od rzemiosł, coście wszędzie wprzód,
Młodzieży Polska, polski Izraelu,
Do chat, d? ludu, budźcie wiejski lud!
On wam uwierzy, bo wy w nim braterską
Uczcicie pracę, proste serce, krew —
A z ludem młoda Polska bohaterska,
Wymiecie wrogów, jakby kupę plew”

 

„Lasy powiatu zawierciańskiego skrywają wiele tragicznych, wojennych tajemnic. Przez wiele lat miejsca te były zapomniane i nikt o nie nie dbał. A przecież większość tych miejsc jest symbolem tragicznych wydarzeń, męstwa i bohaterskiej walki o niepodległość. Nie możemy o nich zapominać, mimo iż są skromne i znajdują się na uboczu. Pielęgnowanie symboli bohaterstwa polskiego narodu jest naszym obowiązkiem, gdyż dzięki ofiarnej walce w przeszłości żyjemy obecnie w wolnym kraju” – powiedział Maciej Świderski, inicjator lokalnych uroczystość patriotycznych.

Symboliczna mogiła powstańców w Kazimierówce jest miejscem, o którym pamięta lokalna społeczność. To tutaj wiosną każdego roku przybywają przedstawiciele Gminy Łazy i Gminy Zawiercie, lokalni historycy oraz młodzież, aby oddać hołd poległym przed laty powstańcom oraz przypomnieć historię naszego regionu. Ogrodzona niskim, drewnianym płotem mogiła jest symbolem bohaterstwa i świadectwem lokalnej historii, o której nie można zapominać. Ubiegły wiek pokazał wiele tragicznych wydarzeń, które zapisały się szczególnie na kartach polskiej historii.

„W tym miejscu nie było bitwy, była potyczka. Przypuszcza się, że dowódca płk. Teodor Cieszkowski ze swoim oddziałem szedł w stronę Katowic i tutaj zatrzymał się na odpoczynek. W czasie pobytu w lesie w Kazimierówce oddział płk. Cieszkowskiego spalił mosty na Warcie w Zawierciu i na Czarnej Przemszy, mosty, którymi przebiegała Kolej Warszawsko-Wiedeńska, którą planowana była dostawa broni. Nie przewidzieli jednak, że wojska rosyjskie podążały tropem oddziału płk. Cieszkowskiego. Do potyczki doszło 22 marca 1863 roku po godz. 17:00. Od pierwszego strzału zginął ks. Benwenuty Mańkowski. W sumie zginęło tutaj 9 osób” – przypomniał historię Tadeusz Loster, z wykształcenia inżynier górnictwa z pasji miłośnik historii.

W tegorocznych obchodach udział wzięli przedstawiciele samorządów gmin, na granicy których znajduje się symboliczna mogiła powstańców: Anna Popiel-Mucha, wiceprezydent Miasta Zawiercie oraz Maciej Kaczyński, burmistrz Gminy Łazy. W uroczystości uczestniczyli także delegacje szkół Gminy Łazy i Zawiercia, przedstawiciele Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Nadleśnictwa Siewierz, Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu.

„Pamięć o powstańcach styczniowych jest ważna szczególnie w tym roku, w roku w którym obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla pokolenia, które tą niepodległość również dla nas odzyskało polegli w tym miejscu przed laty powstańcy byli iskrą, która umożliwiła przetrwanie woli walki w narodzie, dlatego tym bardziej pamięć o tych powstańcach jest niezwykle ważna. W naszym regionie mamy szereg mogił weteranów powstań” - powiedział prowadzący uroczystość w Kazimierówce Michał Oleś, starszy instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu, regionalista, pasjonat lokalnej historii. „Tradycję spotkań przy pomnikach i tablicach pamięci szczególnie staramy się zaszczepić w młodym pokoleniu, stąd obecność na dzisiejszej uroczystości delegacji szkolnych z obu gmin. Staramy się również, aby każdego roku coraz więcej osób i organizacji brało udział w tych uroczystościach, ponieważ tylko w ten sposób można zachować pamięć o lokalnej historii. Naród bez pamięci i korzeni jest martwy” – dodał Michał Oleś.

Spotkanie przy mogile poległych powstańców w Kazimierówce uświetniła poetycka prezentacja historii w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Romana Gostkowskiego w Łazach. Uczestnicy wzięli także udział w modlitwie, którą celebrował Ks. Prał. Jan Niziołek. Dopełnieniem uroczystości była prezentacja strojów charakterystycznych dla tamtego okresu, które na początku XX wieku miało na celu uświadomienie zaborcy nierozerwalności polskiej kultury. Noszony w tym czasie chłopski strój połączony z mieszczańską czamarą stał się symbolem polskiego powstańca. Niezwykłą rolę w ubiorze stanowiła rogatywka, czapka manifestująca narodowość i będąca symbolem walczącego Polaka.

„Od lat interesuje mnie historia naszego regionu, gromadzę pamiątki, szczególnie z okresu powstania styczniowego. Każdego roku uczestniczę także w uroczystościach upamiętniających pamięć poległych w tym miejscu powstańców. W tym roku postanowiłem, aby po raz pierwszy dopełnieniem uroczystości w Kazimierówce były przebrania, którymi chcieliśmy choć trochę przybliżyć obecnym strój jako symbol polskiego powstańca” – mówi Leszek Merta, mieszkaniec Zawiercia.

Uroczystość w Kazimierówce zakończyła się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.