Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Narodowe Święto Niepodległości w Łazach

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łazach rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Z kościoła parafialnego pw. Św. Michała Archanioła uroczystość przeniesiona została na Plac Dworcowy, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową

 „ W hołdzie mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy” oraz zaprezentowano utrzymany w klimacie patriotycznym krótki montaż słowno-muzyczny przypominający historię kraju. Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył akcent sportowy czyli Bieg Niepodległości.

W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna i niepodległa Polska. Mieszkańcy Gminy Łazy jako spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej zgromadzili się na Placu Dworcowym, aby pochylić głowy przed tablicą pamiątkową „W hołdzie mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy” i oddać pokłon wszystkim walecznym przodkom. To dzięki ofiarności i poświęceniu minionych pokoleń Polaków, którzy na przestrzeni dziejów walczyli z zaborcami i okupantami, dzisiaj możemy być wolnymi Polakami.

„Dzieje naszej Ojczyzny, to nie zawsze dni szczęśliwe i spokojne. Często życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i nawet krwawe zrywy powstańcze nie pomogły odzyskać upragnionej wolności. A jak pisał poeta - „Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy.” Prześladowani i skazani na tułaczkę Polacy nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Dopiero wybuch I Wojny Światowej i walki między zaborcami dały nam szansę na odzyskanie niepodległości. Polacy umiejętnie potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła im wówczas historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach życia nasze wojsko potrafiło pokonać nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli. W tym roku Polska odzyskała niepodległość” – fakty historyczne przypomniał Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który poprowadził uroczystość.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Gminy Łazy wraz z burmistrzem Maciejem Kaczyńskim oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Staniaszek, radni Rady Miejskiej w Łazach, sołtysi, księża, przedstawiciele samorządu, gminnych jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, organizacji społecznych i szkół, którzy złożyli kwiaty pod tablicą. Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych. Wartę honorową przy tablicy pełnili harcerze z 1 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Amonit”. Uroczystość uświetnił udział Orkiestry Dętej z Niegowonic oraz występy artystyczne młodzieży. W patriotyczny klimat obecnych na Placu Dworcowym wprowadzili: Młodzieżowy Zespół Wokalny, Antonina Karbownik i Wiktoria Pyrdoł wykonując piosenki o ojczyźnie.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.