Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Niegowonice


Sołectwo Niegowonice

Sołtys: Wiesław Ludwikowski


Jest to wieś o zwartej zabudowie położona na południowych stokach góry Stodólsko. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIV wieku. Jest nią dokument sądowy z 1300 roku, w którym wymieniany jest rycerz Ostrobroda z Negonyczy.

Akt lokacyjny Niegowonic na prawie niemieckim z 1354 roku doprowadził do centralizacji wszystkich osad pod jedną nazwą Niegowonice. W obrębie dzisiejszych sołectw Niegowonice i Niegowoniczki znajdowały się zagrody szlacheckie wolnych kmieci, ubogie chaty zagrodników, ludzi służebnych i rzemieślników oraz młyn i karczma.

W roku 1400 pojawiło się po raz pierwszy rozróżnienie Wielkie i Małe Niegowonice.

W latach siedemdziesiątych XV wieku prawie cały obszar ówczesnych Niegowonic stał się własnością Salomonowiczów i przynależał do dóbr ogrodzienieckich. Kiedy powstał powiat lelowski w jego skład weszły dobra ogrodzienieckie łącznie z tą częścią Niegowonic, która należała do dóbr ogrodzienieckich - są to dzisiejsze tereny sołectwa Niegowonice.

Od XVI wieku z terenu dawnych Niegowonic powstały dwie miejscowości: Niegowonice, które należały do powiatu lelowskiego oraz Niegowoniczki, należące do powiatu krakowskiego.

W średniowieczu wieś była ośrodkiem hutniczym, ze względu na bliskość obszarów rudonośnych. W 1789 roku Niegowonice liczyły 80 zabudowań, w tym dwór, browar, karczmę i kaplicę wolnostojącą - właścicielami byli Michał i Marianna Małachowscy. Ogółem w miejscowości żyło 480 mieszkańców (251 mężczyzn i 229 kobiet), w tym 22 Żydów.

W 1802 roku, w okresie zaboru pruskiego, powstała w Niegowonicach nowa parafia i kościół, który obecnie jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Gminie.
plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.