Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Niegowoniczki


Sołectwo Niegowoniczki
 
Sołtys: Edward Mędrek

 

Jest to zwarta wieś położona na południowych stokach pasma góry Stodólsko. Jej historia nierozerwalnie związana jest z sąsiednią miejscowością - Niegowonicami. Początkowo tereny dzisiejszego sołectwa wchodziły w skład Niegowonic i dopiero w XVI wieku pojawiło się rozróżnienie na część większą zwaną Niegowonicami i mniejszą nazywaną dla odróżnienia Niegowoniczkami.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XVI wieku i dotyczy Małych Niegowonic - wsi rycersko-szlacheckiej, należącej do powiatu krakowskiego. Późniejszymi właścicielami Niegowoniczek byli Kmitowie i ich potomkowie.

W średniowieczu miejscowość była ośrodkiem hutniczym.

W 1790 roku Niegowoniczki wraz z Jeziorowicami miały 22 zabudowania, w tym 2 dwory i 2 browary. Ogółem liczyły 121 mieszkańców, w tym 9 osób pochodzenia szlacheckiego i 12 Żydów.

   plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.