Wielkość Czcionki:

Kontrast:

O najnowszej książce Ignacego Karpowicza

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, choć tytuł omawianej książki zobowiązywał, na pewno nie było cicho, cichutko. Najnowsza książka Ignacego Karpowicza o takim właśnie tytule („Cicho, cichutko”) wzbudziła wiele kontrowersji, ale stała się także przyczynkiem do wielowątkowych ciekawych dyskusji.

Tak tę metaforyczną sagę rodzinną wspomina jedna z członkiń DKK:
"Ostatnio przeczytałam książkę inną niż dotychczas. Współczesny pisarz Ignacy Karpowicz, wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród literackich, napisał powieść pt. „Cicho, cichutko”. Dzieło ma charakter lirycznej tragikomedii i opiera się na relacjach międzyludzkich, w których roi się od ironii i cynizmu".

Przeżywający boleśnie śmierć przyjaciela Pisarczyk z rozrzewnieniem wspomina wspólną pracę i szalone pomysły. Michał, umierając, nie wiedział o tragedii jaka dotknęła jego najbliższych. Wychowująca go ciotka nigdy nie zdobyła się na odkrycie przed nim całej prawdy wydarzeń z pewnej nocy Bożego Narodzenia.

Powieść zaskoczyła mnie i znużyła mową skrótów i niedomówień, jaką posłużył się autor wzorujący się na wypowiedziach i wspomnieniach Anny. Szczęśliwie ten chaos przeszedł wkrótce do meritum sprawy, jakim jest fatum lub po prostu przeznaczenie. Z pewnym niesmakiem odebrałam cyniczną wypowiedź dotyczącą osoby świętej i czczonej. Ta wypowiedź jest nie na miejscu, zwłaszcza gdy świadomie lub nie, uraża wierzących i kwestionuje jeden z dogmatów religijnych.

Niewątpliwie atutem książki jest doza humoru, który rozładowuje ciężką atmosferę tragizmu. Pomimo ogólnego rozczarowania uważam podjęty przez pisarza temat życia topionych na polskiej wsi za bardzo ciekawy.


Autor: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.