Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Od czego wywodzi się nazwa miasta ŁAZY? - gra miejska

W sobotę 10 listopada w Łazach odbyła się Gra Miejska „Droga ku wolności", która była wstępem do gminnych obchodów Święta Niepodległości.

Drużyny, które wzięły udział w wydarzeniu organizowanym przez SP nr 3 w Łazach odwiedziły m.in. mogiłę żołnierzy austriackich, wieżę ciśnień, Izbę Tradycji, Urząd Miejski i MOK, gdzie wykonali zadania związane z historią Gminy Łazy oraz Ojczyzny.

Czy dla Ciebie jest wolność? Kim był Józef Piłsudski? Co to jest maciejówka i jaki ma związek z polskimi legionami? Kim był Romuald Traugutt? Kto był autorem tekstu hymnu polskiego? To tylko niektóre z licznych pytań postawionych drużynom, biorącym udział w Grze Miejskiej „Droga do wolności” w Łazach. Wydarzenie odbyło się 10 listopada na terenie Łaz, a jego inicjatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach.

„Uczniowie zgodnie z zasadami gry miejskiej przemieszczają się z punktu do punktu, gdzie rozwiązują różnego rodzaju zadania związane z historią zarówno Polski jak i naszego miasta. To zadania polonistyczne, matematyczne, plastyczne, muzyczne, historyczne i sprawnościowe. Każdy punkt to inne zadania, dzięki którym uczestnicy poszerzą swoją wiedzę, a przy tym będą się świetnie bawić . W grze liczy się oczywiście czas i poprawność wykonania zadań” – powiedziała Marzena Bargieł, dyrektor SP 3 w Łazach.

Kilkudniowe przygotowania do historycznej gry miejskiej rozpoczynającej gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyły się w sobotni poranek. Dokładnie o godz. 9:00 na teren placu szkolnego wjechał na koniu sobowtór Józefa Piłsudskiego – osoby, która 100 lat temu odegrała znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i utworzeniu nowego państwa polskiego. I tym razem pierwszy marszałek niepodległej Polski poprowadził dzieci i młodzież przez świat historii kraju i regionu.

Grupy dzieci i młodzieży reprezentujących szkoły: SP 1 w Łazach, NSP w Grabowej, NSP w Ciągowicach, SP w Chruszczobrodzie, SP w Wysokiej oraz SP 3 w Łazach wyruszyły w teren. Na mapie gry miejskiej znalazły się zarówno miejsca historyczne Łaz czyli wieża ciśnień oraz mogiła żołnierzy austriackich jak również Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury, Izba Pamięci, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy. W każdym punkcie uczestnicy gry musieli nie tylko odpowiedzieć na pytania związane z historią Polski i Łaz, ale także wykonać różne zadania. Drużyny układały puzzle, budowały wieżę ciśnień, tańczyły poloneza i śpiewały pieśni patriotyczne. Trzygodzinny marsz drogą historii zakończył się w SP 3 w Łazach – ostatnim punkcie na mapie, gdzie drużyny wykonały plakaty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Tutaj oprócz zasłużonego obiadu czekała na wszystkich niespodzianka. Krystyna Knop, aktorka Teatru Miraż w Łazach przygotowała prezentację pt. „Łazy wczoraj i dziś”. Archiwalne fotografie prezentujące różne miejsca w Łazach przywołały wspomnienia i zawiązały dyskusję na temat zmian i rozwoju Gminy Łazy.

Na zakończenie dyrektor SP 3 Marzena Bargieł dokonała podsumowania Gry Miejskiej „Droga ku wolności” oraz wręczyła nagrody wszystkim drużynom. Dyrektor szkoły podziękowała także osobom, które wzięły udział w niecodziennym projekcie: Maciejowi Kaczyńskiemu, burmistrzowi Łaz, Bożenie Miklas, kierownikowi Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia UM w Łazach, Grzegorzowi Migdałowi, komendantowi Komisariatu Policji w Łazach, Elżbiecie Gradzik, dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, Beacie Kuc, kierownikowi Czytelni BPMiG w Łazach, Bożenie Strzeleckiej-Kłopot, dyrektorowi OPS w Łazach, Grzegorzowi Piłce, dyrektorowi MOK w Łazach, Karolowi Hadrych, kierownikowi MOK w Łazach, Damianowi Ociepce, prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Łazach, Teresie Nowak, prezesowi Oddziału ZNP w Łazach, ks. Jarosławowi Piekarzowi, proboszczowi parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łazach, Romanowi Sadowskiemu i Robertowi Duraj, maszynistom i przedstawicielom PKP Cargo, Renacie Supernak i Alfredowi Bachowskiemu, radnym Rady Miejskiej w Łazach, Janowi Bugajowi, historykowi i współautorowi Monografii Miasta Łazy oraz Dorocie Zieleniec, która była koordynatorem projektu.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.