Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Ptasia grypa H5N8

Ptasia grypa H5N8 W związku z wystąpieniem na terenie Gminy Łazy - Sołectwo Chruszczobród wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 wirusa, który nie jest groźny dla ludzi, podjęto szereg działań pod nadzorem Powiatowego Inspektora Weterynarii w Zawierciu mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się i całkowitą likwidację ogniska wirusa.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz.U. z 2016, poz. 2091) osoby utrzymujące drób lub inne ptaki zobligowane są zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii ilość ptaków (gęsi, kury, kaczki, indyki, perliczki, strusie, przepiórki i tym podobne) oraz miejsca ich przechowywani.

We wszystkich miejscowościach Gminy Łazy informacje o posiadanym drobiu należy przekazywać na wskazanym druku (druk do pobrania na stronie www.lazy.pl, u Sołtysów, w Urzędzie Miejskim w Łazach).

Na terenie Sołectw: Chruszczobród, Trzebyczka, Wiesiółka i Wysoka informacje będą zbierane również przez pracowników Powiatowej Inspekcji Weterynarii.  

Prosimy mieszkańców o nieutrudnianie pracy i współpracę z Inspektorami a także przekazywanie wskazanych informacji.

Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zawierciu pod tel. 32 67 235 33.

Na podstawie Raportu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

W Chruszczobrodzie na ulicy Bocznej zostaną rozstawione dwie maty dezynfekcyjne oznaczone specjalnymi znakami informacyjnymi.
W obrębie całej Gminy Łazy przy drogach wjazdowych zostaną rozmieszczone tablice ostrzegające o strefach zagrożeniach.

Podjęte środki ostrożności powinny polegać w szczególności na:

- wstrzymaniu się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymywany;

- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt w tym ptaków;

- wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich

- stosowanie w gospodarstwie wyłącznie przeznaczonej do tego celu odzieży i obuwia ochronnego, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługa ptaków;

- stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:

-  zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;

 - spadek dziennej produkcji jaj;

 - spadek przyjęcia paszy lub wody;

- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontak:

Wojewódzki Inspektor Weterynarii
tel 32 609 16 01

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zawierciu
tel. 32 67 235 33

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu
tel 32 67 212 10

Urząd Miejski w Łazach
tel. 32 67 29 422Informacja dla mieszkańców

Apel do hodowców drobiu


Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Rozporządzenie Wojewody Śląskiego

DRUK ZGŁOSZENIA DO POBRANIA

ulotka hpai.jpg


 Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

sms urzad.jpg
  • spis baner.JPG

    Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.