Wielkość Czcionki:

Kontrast:

OSP z Niegowonic na Florianach w Warszawie

W 2017 roku wygrali nagrodę główną Floriany 2017 w kategorii: Edukacja działaniami pod tytułem: „Ratownictwo po godzinach – bezpieczny pies, bezpieczny człowiek”. W tym roku po raz kolejny zostali nominowani do nagrody i również pojawili się na gali w Warszawie.
 Mowa o Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowonicach, która jest dowodem na to, że OSP to miejsce, gdzie wszystko jest możliwe.

„Pomagam naturalnie – nauka dróg i sposobów bezpiecznej ewakuacji ludzi i zwierząt łączy pokolenia” to projekt, który Ochotnicza Straż Pożarna w Niegowonicach zgłosiła do ogólnopolskiego konkursu Floriany 2018. Tegoroczne Floriany to już druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów. W ubiegłym roku Floriana 2017 w kategorii: Edukacja kapituła konkursowa przyznała Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowonicach. Nagroda stała się motywacją do dalszej pracy społecznej i podejmowania działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na rzecz lokalnej społeczności.

„Kolejna nominacja do nagrody to dla nas ogromne wyróżnienie, które pokazuje, że warto podejmować innowacyjne działania na rzecz lokalnej społeczności. Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się bowiem nie tylko gaszeniem pożarów i usuwaniem skutków zdarzeń losowych, ale także, a może przede wszystkim edukacją i prewencją. Jako doświadczeni ratownicy jesteśmy w stanie dużo zrobić w ramach poprawy bezpieczeństwa. Wystarczy spotkać się z ludźmi, pokazać zagrożenia, nauczyć zapobiegania wypadkom, przestrzec przed ewentualnymi następstwami różnego rodzaju działań. Bardzo często wypadki są skutkiem niewiedzy i braku świadomości zagrożenia. Im więcej będziemy o tym mówić, tym mniej będzie wypadków. To co robimy to mała kropelka, ale czy morze nie składa się samych kropelek?” – mówi dr. n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg, dowódca Sekcji Wspomagającej Działania Poszukiwawcze z Psem OSP w Niegowonicach.

W tym roku OSP w Niegowonicach zgłosiło do konkursu samodzielnie realizowany projekt pt. „Pomagam naturalnie – nauka dróg i sposobów bezpiecznej ewakuacji ludzi i zwierząt łączy pokolenia”, który został nominowany do nagrody w kategorii: Bezpieczeństwo. Projekt z Niegowonic zdobył jedną z 52 nominacji wyłonionych przez kapitułę konkursową spośród 256 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski w XI kategoriach oraz jedną z 102 prospołecznych inicjatyw realizowanych samodzielnie. W ramach projektu odbyło się szereg spotkań z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych oraz ich rodzinami. Podczas prelekcji szczególną uwagę zwracano przede wszystkim nie na skalę sytuacji kryzysowej, ale emocje ludzi, którzy w chwili zagrożenia często wpadają w panikę, która staje się dużym utrudnieniem sprawnego przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej. Znając zasady bezpiecznej ewakuacji można łatwiej i bez narażenia zdrowia i życia zagrożonych osób i zwierząt wyprowadzić ich z niebezpiecznego obszaru.

W kategorii: Bezpieczeństwo OSP Niegowonice rywalizowało z trzema innymi jednostkami: OSP w Karsinie „Wieś bezpieczna, wieś wesoła, bezpieczeństwo od przedszkola” – zdobywca nagrody w tej kategorii, OSP Stołpno Międzyrzec Podlaski „Pływający Strażacy” oraz OSP Chrzanów „Powiatowe Manewry Ratownicze”. 11 maja w Warszawie w hali widowiskowo-sportowej Centralnego Ośrodka Sportu „Torwar” odbyła się Gala Finałowa Konkursu Floriany 2018, podczas którego wręczono 19 strażackich Oskarów. I choć w tym roku OSP w Niegowonicach nie zdobyła statuetki, jednostka Gminy Łazy czuje się wyróżniona i wygrana.

„Biorąc pod uwagę nowe pomysły na przyszłość związane z działaniami non profit w temacie ratownictwa to na pewno wygraliśmy. Dla nas kolejna nominacja do nagrody jest już wielkim wyróżnieniem, za które serdecznie dziękujemy kapitule konkursowej Florianów 2018. Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim dzieciom, ich rodzicom i dziadkom, którzy brali udział w tegorocznym projekcie. Z punktu widzenia lekarza, którym jestem receptą na sukces jest dobry humor, zgrany zespół i dobra zabawa. Oprócz innowacyjności, której od lat OSP w Niegowonicach nie brakuje pielęgnujemy dwa podstawowe elementy scalające nas jako wspólnotę pożarniczą. Są to jedność i współpraca” – dodaje Tomasz Męcik-Kronenberg.


Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.