Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Pamięć powstania styczniowego wiecznie żywa

Pamięć powstania styczniowego wiecznie żywa Jest ogrodzona niskim, drewnianym płotem, a nad płytą grobową postawiony jest krzyż z tabliczką na której widnieje napis: „Mogiła Powstańców z 1863 r.
Symboliczna mogiła powstańców poległych w bitwie 22 marca 1863 roku kapelana Bonawentury Mańkowskiego Henryka Wodzińskiego i 7 nieznanych Bohaterów”. Mowa o mogile powstańczej w Kazimierówce, gdzie 22 marca odbyły się uroczystości upamiętniające poległych powstańców, w której udział wzięli przedstawiciele Gminy Łazy z burmistrzem Maciejem Kaczyńskim na czele.

Grób przy drodze kolejowej łączącej Łazy z Zawierciem od dawna jest miejscem pamięci, obok którego nie można przejść obojętnie. Wczesną wiosną 1863 r. tereny obecnej gminy Łazy były miejscem wzmożonej aktywności oddziałów powstańczych, co miało związek z funkcjonującą linią kolei żelaznej oraz bliskim sąsiedztwem granicy galicyjskiej. Powstańcy często niszczyli mosty kolejowe oraz sieć telegraficzną w okolicy Łaz i Zawiercia w rezultacie czego doszło tu do kilku potyczek, z których najbardziej znana rozegrała się 22 marca 1863 r. pod Kuźnicą Masłońską. W dniu tym oddział powstańczy dowodzony przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego zdołał zniszczyć trzy mosty kolejowe pomiędzy Zawierciem i Łazami, po czym zatrzymał się na odpoczynek w pobliżu Kuźnicy Masłońskiej. Około godziny 17,00 powstańców zaatakował blisko dwustuosobowy oddział carski dowodzony przez majora Leo. W trakcie walk poległo dziewięciu powstańców w tym ks. Benwenuty Mańkowski oraz pochodzący z okolic Piotrkowa Trybunalskiego szlachcic Henryk Wodziński. Nieznanych z imienia i nazwiska powstańców pochowano w pobliżu miejsca potyczki, natomiast ciało ks. Mańkowskiego przewieziono do Przyrowa k. Częstochowy. Nieco później odbył się w Niegowonicach cichy pogrzeb Henryka Wodzińskiego, którego zwłoki zidentyfikował brat Władysław Wodziński. Oprócz powstańców, w potyczce poległo również trzech robotników kolejowych tj. Jakub Pańczyk z Łaz, Marek Stefanowicz z Rokitna Szlacheckiego i Józef Gałka z Kuźnicy Masłońskiej, których pogrzebano na cmentarzu parafialnym w Ciągowicach. Niestety żadna z tych mogił nie zachowała się do dnia dzisiejszego, a jedynym śladem bohaterskiej śmierci powstańców styczniowych jest obecnie symboliczna mogiła przy drodze kolejowej z Łaz do Zawiercia w pobliżu Kazimierówki.

To tutaj każdego roku mieszkańcy Łaz i Zawiercia, przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji oraz szkół gromadzą się, aby oddać hołd poległym powstańcom. W tym roku nie mogło być inaczej. 22 marca o godzinie 10:00 przy Mogile Powstańczej odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca potyczkę powstańców styczniowych. Wydarzenia historyczne, które miały miejsce w okolicy i których ofiary każdego roku są upamiętniane w Kazimierówce przybliżył obecnym Maciej Świderski z Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i PTTK w Zawierciu.

„Od wielu lat się tutaj spotykamy, aby uczcić pamięć poległych. Dzięki pielęgnowaniu takich miejsc staramy się kształtować świadomość młodzieży i uczymy kolejne pokolenie patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny. Tego rodzaju uroczystości są swoistą lekcją historii, dlatego warto je organizować, aby ocalić takie miejsca jak mogiła w Kazimierówce od zapomnienia” – mówi Maciej Świderski.
Świadectwem tego, że młodzież zna lokalną historię i odnosi się do niej z szacunkiem stała się inscenizacja pt. „Pamięć powstania 1863 r. wiecznie żywa”, którą wykonali uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach pod kierunkiem Renaty Chmielewskiej. Podczas obchodów rocznicowych Krzyż Czynu Frontowego 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943 – 1945 otrzymał st.kpr.rez. Damian Liszczyk.

Organizatorem uroczystości jest Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej pod patronatem Urzędu Miejskiego w Łazach i w Zawiercie. Uroczystość poprowadził Michał Oleś z Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Agnieszka Seweryn/Włodzimierz Rożdżyński


Galeria zdjęć:Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.