Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Pies + człowiek = miłość + odpowiedzialność

W czwartek w sali konferencyjnej Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej w budynku KTS w Łazach odbyło się spotkanie profilaktyczne słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

Prelegentem był Przemysław Małecki, behawiorysta oraz wolontariusz i inspektor Fundacji Beagle w dom z Łaz, który przybył z psem Oreo rasy beagle. Tematem wykładu były działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji oraz odpowiedzialność jaka ciąży na właścicielu czworonoga.

Pies od dawna był wiernym przyjacielem człowieka. Gdy przebywa z kochającym właścicielem, który potrafi się nim odpowiednio zająć jest spokojny i w pełni oddany. Wówczas zwierzę jest wierne swojemu panu, ufne i wdzięczne, a jego miłość bezwarunkowa. Często jednak zdarzają się przypadki, że człowiek nie zasługuje na taką przyjaźń. Są to sytuacje kiedy okazuje się, że zwierzę przestało pasować do harmonogramu życia rodzinnego, ponieważ w danym momencie ważniejsze są wakacje w egzotycznych krajach.

„Rośnie świadomość społeczna w temacie podejmowania świadomych decyzji oraz ogromnej odpowiedzialności jaka wiąże się z posiadaniem zwierzęcia. Jest jednak nadal niedostateczna o czym świadczy mnóstwo interwencji, które wykonują wolontariusze Fundacji Beagle w dom – mówi Przemysław Małecki, wolontariusz Fundacji. „Dużo jeszcze pracy przed nami dlatego cieszymy się, że takimi spotkaniami możemy przekazywać wiedzę, która pomoże zarówno człowiekowi jak i zwierzętom. Dzisiaj poruszyłem wiele tematów związanych z życiem czworonogów, ich wymaganiami i przyzwyczajeniami. Bardzo szczególnie skupiłem się jednak na człowieku, jego błędach i prowokacjach wskutek których dochodzi do zerwania więzi człowiek – pies, a nawet do pogryzień i różnego rodzaju dramatów. Podczas spotkania udało nam się porozmawiać o statystykach pogryzień i sytuacjach, w jakich do nich dochodzi” – dodaje Przemysław Małecki.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach z wielkim zainteresowaniem wysłuchali interesujących informacji na temat życia i zwyczajów psów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak bardzo ważne i odpowiedzialne jest podjęcie decyzji dotyczącej posiadania psa, która powinna być przedyskutowana przez członków rodziny, dokładnie przeanalizowana i absolutnie nie podejmowana pochopnie wskutek chwilowej zachcianki. Jest to szczególnie ważne w chwili, gdy człowiek decyduje się na posiadanie psa wymagającego dużo uwagi oraz dłuższych spacerów w terenie.

„Podczas spotkania starałem się zwrócić szczególną uwagę uczestników na sygnały jakie wysyłają psy. Nadmieniłem także, że ludzie nie potrafią ich interpretować, popełniają błędy, a ich postępowanie prowokuje psy do określonych, niekoniecznie w mniemaniu człowieka grzecznych i pożądanych zachowań. Słuchacze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o psich zwyczajach i upodobaniach. Nie mogłem pominąć trudnych kwestii związanych z warunkami życia zwierząt w pseudohodowlach i krzywdzie, jaką na co dzień ludzie wyrządzają zwierzętom” – mówi Przemysław Małecki. „W minionym roku przybyło wolontariuszy Fundacji „Beagle w dom”. W tej chwili już 200 osób pomaga zwierzętom. Dzięki ich zaangażowaniu i empatii zrealizowaliśmy ponad 250 adopcji psów. Z jednej strony taka liczba przeraża, ponieważ świadczy o tym ile osób podejmuje nieprzemyślane decyzje. Z drugiej jednak cieszy, że niechciane psy znajdują nowe domy i trafiają do naprawdę kochających rodzin” – dodaje wolontariusz z Łaz.

Kolejne spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z przedstawicielami Fundacji Beagle w dom odbędzie się wiosną. Obecnie trwa także cykl spotkań wolontariuszy Fundacji „Beagle w dom” realizowanych w szkołach i przedszkolach.Galeria zdjęć:Autor: Agnieszka Seweryn

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.