Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Pobiegli, aby uczcić pamięć o Grzegorzu Załodze

5 października w Hutkach – Kankach odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XIV Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Trasa przebiegała duktami leśnymi zlokalizowanymi w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi. Udział w biegu wzięli zawodnicy z całej Polski.

Tradycją Gminy Łazy stały się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XIV Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi, organizowane w Hutkach – Kankach od 14 lat. To właśnie w 2003 roku na służbie zginął mieszkaniec Hutek – Kanek, policjant Grzegorz Załoga.

Sierż. Grzegorz Załoga miał 23 lata. Jako dziewiętnastolatek wstąpił w szeregi Policji i pełnił służbę w Oddziałach Prewencji w Warszawie, a następnie jako straszy posterunkowy w ogniwie patrolowo-interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Grzegorz Załoga dał się poznać jako funkcjonariusz rzetelnie wypełniający obowiązki służbowe, zawsze można było na niego liczyć, był oddany służbie, koleżeński i wielokrotnie wyróżniany. 10 sierpnia 2003 roku - podczas wykonywania czynności służbowych - podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.

W tegorocznym biegu udział wzięło ponad 300 uczestników. W imieniu komendanta głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka zawody otworzył mł. insp. Mirosław Wypych, dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Gminę Łazy reprezentował burmistrz Maciej Kaczyński i dyrektor OSiR-u Adrian Kała.

Policjanci, leśnicy, pracownicy służb oraz uczniowie szkół mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym poprzez udział w sportowej rywalizacji uczcili pamięć Grzegorza Załogi. Biegacze wystartowali na trasie wytyczonej wokół rezerwatu Góra Chełm. W zależności od kategorii mieli do pokonania trasy o różnej długości. Na najkrótszym dystansie wystartowali młodzi zawodnicy, dwa okrążenia pokonały panie, natomiast 3x3600 m pobiegli panowie. Już na stracie zawodnicy musieli zmierzyć się z chłodem i padającym deszczem. Trasa także nie należała w tym roku do najłatwiejszych ze względu na grząskie, piaszczyste podłoże utrudniające poruszanie się. Trasa, która wiodła leśnymi ścieżkami, jednak w niektórych miejscach zaskakiwała stromymi podbiegami, które wymagały od zawodników dobrej kondycji. Sygnał do startu w postaci strzału z broni palnej wykonał Henryk Załoga, ojciec Grzegorza.

Organizatorem biegu jest Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach. Mistrzostwa na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji i zostały objęte honorowym patronatem przez Komendanta Głównego Policji.

Ideą zawodów jest podnoszenie poziomu ogólnej sprawności fizycznej policjantów i pracowników policji, propagowanie biegów jako najprostszej formy aktywności fizycznej, promowanie zdrowia i aktywnego wypoczynku poprzez udział w rywalizacji sportowej, integracja środowiska policyjnego oraz służb mundurowych. Dodatkowo mistrzostwa służą propagowaniu bezpiecznych zachowań na drodze poprzez przedstawienie zalet stosowania elementów odblaskowych, jak również edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg publicznych i nie tylko.


Galeria zdjęć:Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.