Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Podpisano umowę partnerską w sprawie budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w powiecie zawierciańskim

14 maja w sali narad Urzędu Miejskiego w Zawierciu podpisano umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”.

  Na wspólnym spotkaniu Gminę Łazy reprezentowali: burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz skarbnik Gminy Łazy Barbara Cyganek.

Gmina Łazy od zeszłego roku przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu związanego z montażem odnawialnych źródeł energii ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych instalacji, zatem co najmniej 15% stanowić będzie koszt własny mieszkańców. Projekt związany z montażem odnawialnych źródeł energii, który zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Łazy czego dowodzi 750 złożonych deklaracji uczestnictwa w projekcie. Pierwotnie termin naboru wniosków miał zakończyć się w październiku 2017 roku, jednakże Zarząd Województwa Śląskiego przesunął termin do dnia 26 marca 2018 roku. Po przeanalizowaniu wytycznych zawartych w regulaminie konkursu opisującego warunki przyznania dofinansowania oraz wymogi dla projektów dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii okazało się, że większe szanse na pozyskanie dofinansowania mają projekty osiągające jak najwyższe wskaźniki rocznego spadku gazów cieplarnianych oraz obejmujące swym zasięgiem duży obszar. Zatem przystąpiono do rozmów z władzami gminy Zawiercie, która również przygotowywała się do opracowania wniosku o dofinansowanie celem złożenia wspólnego projektu, który będzie miał większe szanse na uzyskanie dofinansowania ze względu na wyższy efekt ekologiczny. Na początku października odbyło się również spotkanie z pozostałymi włodarzami gmin powiatu zawierciańskiego celem przedyskutowania możliwości przygotowania wniosku partnerskiego.

Ostatecznie aby zwiększyć szanse na pozyskanie dofinansowania Gmina Łazy podjęła decyzję o realizacji partnerskiego projektu z gminami: Zawiercie, Irządze, Poręba, Szczekociny i Sosnowiec. W grudniu ubiegłego roku podczas sesji Rady Miejskiej radni wyrazili zgodę na przystąpienie i realizację przez Gminę Łazy projektu partnerskiego pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w powiecie zawierciańskim”. 14 maja w sali narad Urzędu Miejskiego w Zawierciu podpisano umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na wrzesień 2018 roku, więc w przypadku pozytywnej oceny wniosku i uzyskania dofinasowania realizacja budowy instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, napowietrznych pomp ciepła czy też kotłów na pallet realizowana będzie na budynkach mieszkalnych w 2019 roku. Realizacja inwestycji uzależniona będzie od otrzymania dofinansowania ze środków unijnych.Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
wspieraj lokalnie.PNG

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.