Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Prezentacje osób niepełnosprawnych

Prezentacje osób niepełnosprawnych Ponad 400 osób wzięło udział w Prezentacjach Warsztatów Terapii Zajęciowej, które odbyły się w Łazach na placu przy fontannie. Gmina Łazy już dwunasty raz była gospodarzem artystycznych spotkań dla niepełnosprawnych, które z roku na rok cieszą się większym zainteresowaniem.

Jak co roku do Łaz przyjechali uczestnicy z ośrodków dla niepełnosprawnych z Olkusza, Będzina, Częstochowy, Chorzowa, Zawiercia, Łodzi, Drzewicy, Poraja, Klucz, Wojsławic, Katowic, Dąbrowy Górniczej, aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. To nie tylko występy na scenie, do których uczestnicy przygotowywali się od kilku tygodni, ale również rękodzieło artystyczne powstające w ośrodkach. To jedna z form terapii osób niepełnosprawnych, poprzez którą rozwijają one umiejętności manualne i pobudzają wyobraźnię.

„Ważne jest, aby osoby niepełnosprawne nie siedziały w domu i w różny sposób spędzały wolny czas. Staramy się, aby nasi podopieczni byli samodzielni, przez co łatwiej jest im zdobyć pracę w celu zapewnienia sobie samowystarczalności” – mówią przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” w Będzinie, których podopieczni wykonali w Łazach taniec belgijski.

Występy na scenie to nie tylko taniec, który pobudził uczestników do zabawy, ale także śpiew oraz przedstawienia teatralne. Wszystkie prezentacje przepełnione były wrażliwością oraz przejęciem artystów. Z wielką wrażliwością pokazali to co robią na co dzień i co sprawia im mnóstwo frajdy. Interesującym przerywnikiem występów był pokaz ratownictwa medycznego wykonany przez PSP w Zawierciu. Podsumowaniem prezentacji był koncert „Kapeli Jurajskiej”.

„Warsztaty powstały dla osób dorosłych. Jednocześnie pojawił się pomysł prezentacji, aby integrować osoby niepełnosprawne i pokazać społeczeństwu, że oni też potrafią. Pierwsze prezentacje odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury i wzięło w nich udział kilka grup. Okazało się, że to był bardzo dobry pomysł, który postanowiliśmy kontynuować” – wspomina Beata Szczygieł, wiceprezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Łazach.

Otwarcia i zamknięcia XI Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej dokonali goście, którzy licznie przybyli na prezentacje. Organizatorem imprezy było Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Gminą Łazy. Imprezę poprowadzili Gabriela Kaczyńska z Polskiego Radia Katowice oraz Dominik Łowicki z portalu tudominik.pl. Wolontariuszami podczas XII Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej, będącymi pośrednikami między przybyłymi grupami, a organizatorami byli uczniowie Szkolne Koło Caritas w ZS nr 1 oraz ZS im. Prof. R. Gostkowskiego w Łazach.


Galeria zdjęć:Autor: M K

Zdjęcia: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.