Wielkość Czcionki:

Kontrast:

(Re)animacja kultury zakończona sukcesem!

Rok 2021 w Bibliotece był pełen ciekawych inicjatyw, pomysłów, projektów i działań. Na szczególną uwagę zasługują działania podjęte w ramach projektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
..  „(Re)animujemy kulturę - cykl rodzinnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku 0-6 lat” to jeden z trzech projektów, na który w tym roku Biblioteka w Łazach otrzymała dofinansowanie, skoncentrowany głównie na najmłodszych użytkownikach Biblioteki i ich rodzicach/opiekunach. Istota zadania „(Re)Animujemy kulturę” polegała na wykorzystaniu edukacyjnych działań warsztatowych jako metody aktywizującej, za sprawą której wzmocniono więzi oraz ukazano potencjał biblioteki jako miejsca, w którym kreowana jest potrzeba obcowania z książką i szeroko rozumianą kulturą. W ramach działań projektowych w naszej placówce odbył się cykl rodzinnych warsztatów edukacyjnych i spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Kozłowską. Podczas działań realizowanych w ramach projektu udało nam się zaktywizować aż 257 uczestników, którzy wzięli udział w 16 wydarzeniach.


Szereg zajęć, które zaproponowaliśmy naszym małym odbiorcom skupiały się wokół tzw. 8 kultur: kultura dotyku, ruchu, muzyczna, języka, zmysłów, słowa, na talerzu i słodycz. Lipcowy cykl warsztatów przedstawiał się następująco: „Kultura dotyku – sensoplastyka dla dzieci” – zajęcia przeprowadzone przez Katarzynę Sobieraj, „Kultura ruchu – ćwiczenia i zabawy fizjoterapeutyczne” przeprowadził fizjoterapeuta Łukasz Gałka. W „Kulturę muzyczną – warsztaty związane ze światem dźwięków” wprowadziła uczestników Dominika Biały-Pająk. W sierpniu z „Kulturą języka, czyli logopedią dla najmłodszych” zmierzyliśmy się razem z logopedą Katarzyną Nowak. „Kultura zmysłów – warsztaty rodzinne” przeprowadziła Katarzyna Sobieraj. Wakacje żegnaliśmy i na zdrowo i na słodko: „Kultura na talerzu” z Izabelą Przybylską oraz „Kultura i słodycz” z Agnieszką Piekaj i Patrycją Nowak zostaną w pamięci wszystkich uczestników. We wrześniu wraz z Łukaszem Gałką postanowiliśmy dla naszych małych uczestników przygotować II rundę kultury ruchu i tym razem pobudzić do aktywności nawet największych leniuchów. Finałem projektu „(Re)animujemy kulturę” było spotkanie autorskie z Katarzyną Kozłowską, pod nazwą „Kultura słowa”, które odbyło się 24 września w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach.

Zajęcia warsztatowe w ramach działań projektowych odbywały się w dwóch kilkunastoosobowych grupach. Rodzice zdobyli wiedzę, umiejętności i znakomite przygotowanie z zakresu różnych płaszczyzn i etapów rozwoju swoich dzieci. Dzięki organizowanym warsztatom, zajęciom i licznym spotkaniom udało się stworzyć w Bibliotece płaszczyznę porozumienia, na której uczestnicy mieli możliwość dzielenia się własnymi doświadczeniami, wątpliwościami, jak i zainteresowaniami. Zaproszeni eksperci dziedzinowi (m.in. logopeda, fizjoterapeuta, pisarka, cukiernicy, nauczyciele) służyli radą, wskazali wartościowe formy i sposoby edukacji, rozrywki, zabawy, spędzania z dzieckiem wolnego czasu oraz zaprezentowali adekwatne książki dotyczące aktualnie omawianego „kręgu kulturalnego”. Dzięki realizacji projektu „(Re)animujemy kulturę…” dofinansowanego przez MKDNiS, Biblioteka stała się centrum edukacyjnym i miejscem spotkań, podczas których wiedza w połączeniu z kreatywną zabawą wsparły rozwój intelektualny i emocjonalny uczestników, oraz wzmocniły więź dziecka z rodzicem.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

 

                                                                                               Anna Wilk

 

(Re)animacja kultury zakończona sukcesem 1.JPG

 

 

Fotografia przedstawia dzieci wraz z rodzicami, którzy uczestniczą w zajęciach warsztatowych „Kultura na talerzu”. Uczestnicy komponują zdrowe posiłki z przygotowanych składników. Zajęcia dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


(Re)animacja kultury zakończona sukcesem 2.JPG

 

Fotografia przedstawia dzieci biorące udział w zajęciach warsztatowych „Kultura dotyku – sensoplastyka dla dzieci”. Zajęcia dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


 Autor: Magdalena Kizlich

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.