Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Rocznica pacyfikacji Błojca

16 czerwca mieszkańcy Gminy Łazy powrócili myślami do okresu II wojny światowej, kiedy podczas tragicznej pacyfikacji Błojca zginęło jedenastu mieszkańców przysiółka.
Z tej okazji przy pomniku złożone zostały kwiaty i zapalono znicze, a Tadeusz Kozicki został odznaczony medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
Data 16 czerwca 1944 roku tragicznie wpisała się w historii mieszkańców niewielkiego przysiółka Błojec, a także oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy”. Tego dnia poległo pięciu żołnierzy „Hardego”, a po zakończonej obławie przygotowanej przez połączone siły Wehrmachtu i żandarmerii Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając jedenastu mieszkańców. I choć od tamtego tragicznego wydarzenia minęło 76 lat pamięć związana z Gerardem Woźnicą jest wiecznie żywa i pielęgnowana, a miejsce pamięci stało się symbolem odwagi, męstwa i heroicznej walki o niepodległość Polski.
W kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń w Błojcu, aby oddać hołd poległym w walce o wolność ojczyzny Polaków, przy pomniku złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięła udział szczególna osoba - Tadeusz Kozicki, który był naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń w Błojcu w 1944 roku. Tadeusz Kozicki w uznaniu za zasługi dla idei pamięci narodowej został odznaczony medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” nadanym 12 maja 2020 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

sms urzad.jpg
  • spis baner.JPG

    Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.