Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Rozwijają wyobraźnię i poszerzają horyzonty myślowe

Rozwijają wyobraźnię i poszerzają horyzonty myślowe W budynku KTS w Łazach funkcjonuje Świetlica Środowiskowa, do której uczęszcza 25 dzieci w wieku od 6 do 15 lat.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, a ich realizacja wykracza daleko poza zajęcia edukacyjne realizowane w szkole. Jesienne miesiące upłynęły dzieciom na kreatywnych, interesujących i rozwijających pasje warsztatach.
Zajęcia realizowane w Świetlicy Środowiskowej w Łazach w ramach projektu pn. „Rozwój usług społecznych skierowanych do dzieci, młodzieży i rodzin w gminie Łazy” to nie tylko pomoc w odrabianiu lekcji, ale wiele interesujących propozycji mających na celu nabycie nowych umiejętności, poznanie zasad prawidłowego funkcjonowania społecznego oraz poznanie polskiej tradycji. W programie zaplanowano także wycieczki krajoznawcze, podczas których dzieci będą miały możliwość spędzić aktywnie wolny czas, poznać zabytki kultury i sztuki, a dzięki wyjazdom rekreacyjno-integracyjnym odkryć w sobie nowe pasje i realizować marzenia o podróżowaniu.

„Rozpoczynając projekt wykonaliśmy zarys planu zajęć na najbliższy okres, który z pewnością jest interesujący i urozmaicony. Na każdy miesiąc przygotowujemy szczegółowe harmonogramy udzielanych w ramach projektu form wsparcia, które zawierają dokładny opis konkretnych działań. Staramy się, aby dzieci spędzały wolny czas w Świetlicy Środowiskowej kreatywnie, a zaplanowane zajęcia rozwijały wyobraźnię, wzbogacały zasób słownictwa, poszerzały horyzonty myślowe oraz kształtowały zasady prawidłowych zachowań społecznych” – mówi kierownik Świetlicy Środowiskowej w Łazach Katarzyna Łowicka.
 
Jesień sprzyjała spacerom i wyjściom w teren dlatego dzieci wolny czas spędzały na poznawaniu przyrody oraz różnego rodzaju aktywnościom na świeżym powietrzu. Jesienny klimat został również przeniesiony do budynku Świetlicy Środowiskowej dzięki zajęciom artystycznym z wykorzystaniem darów natury. Warsztaty prowadzone przez instruktora zajęć plastycznych Iwonę Kłosek – Karwat ukazały możliwości jakie stwarza wyobraźnia połączona z ciekawymi elementami przyrody.

„Bardzo lubimy malować, wyklejać i wykonywać różnego rodzaju prace. W ostatnim czasie przygotowaliśmy prace związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Napisaliśmy także listy do Św. Mikołaja, w których zawarliśmy nasze marzenia i tajemnice”– mówi siedmioletnia Maja uczęszczająca do Świetlicy Środowiskowej. „Przebywamy tutaj w każde popołudnie od poniedziałku do piątku. Wolny czas spędzamy nie tylko na grach, zabawach i zajęciach artystycznych, ale również odrabiamy lekcje. Od 16 grudnia rozpoczynamy także naukę pływania w Parku Wodnym Jura w Łazach. Bardzo czekam na te lekcje, ponieważ nie potrafię jeszcze pływać” – dodaje jedenastoletnia Daria.

Dawne zabawy ruchowe, malowanie ulubionej bajkowej postaci, rozwiązywanie łamigłówek, wycinanie serwetek w połączeniu z warsztatami mającymi na celu poznawanie własnych emocji, kodeksu zachowań społecznych oraz zagłębianie się w polskie tradycje i zwyczaje związane m.in. z Andrzejkami i Świętami Bożego Narodzenia tworzą urozmaiconą i bogatą ofertę skierowaną do podopiecznych Świetlicy Środowiskowej w Łazach.
 
„Na 21 grudnia zostały zaplanowane zajęcia, na których dzieci będą mogły wziąć udział w realizacji utworu słowno-muzycznego, a pomogą im w tym zaproszeni goście specjalni. Pierwszy z nich to nasz lokalny artysta, którego część dzieci już zna - K2. Drugi to zaprzyjaźniony z nim raper Kleszcz, którego twórczość znana jest na skalę krajową. Z uwagi na zbliżające się święta Bożego Narodzenia artyści mają pomysł na przearanżowanie świątecznego, znanego dobrze wszystkim utworu, tak by został utrzymany w rapowej stylistyce” – mówi animator Świetlicy Środowiskowej w Łazach Patrycja Marycka.

Dodatkowo dzieci każdego dnia mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu, ponieważ Świetlica Środowiskowa wyposażona została w tablety, monitor multimedialny oraz konsolę do gier Xbox.

„W ostatnim czasie dotarł do nas sprzęt multimedialny, na który dzieci bardzo czekały i z którego chętnie zaczęły korzystać. Ale to nie koniec ciekawych inicjatyw, które zostały zaplanowane na najbliższe miesiące. Zaplanowano zakup materiałów i pomocy dydaktycznych jak również wyposażenia świetlicy w sprzęt RTV i tablicę multimedialną. Realizacja programu projektowego rozpoczęła się od zadań stacjonarnych ukierunkowanych na strefę poznawczą i integracyjną dzieci. W dalszym etapie działań zaplanowaliśmy dużo interesujących i rozwijających warsztatów, szkoleń i ćwiczeń. Już od grudnia podopieczni Świetlicy Środowiskowej rozpoczną zajęcia nauki pływania, sportowo-rekreacyjne, z zakresu integracji sensorycznej czy też korekcji wad postawy. A kiedy minie zimowa aura przyjdzie czas na działania o charakterze społecznym i integracyjnym, gdyż w ramach projektu zaplanowano także wyjazdy kulturalne m.in. do kina czy do teatru jak również wycieczki edukacyjne realizowane w formie wyjazdowych żywych lekcji historii w placówkach typu muzeum, park doświadczeń czy skansen – podkreśla Agnieszka Perkowska, kierownik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Łazach, który koordynuje działalność Świetlicy Środowiskowej w Łazach.Galeria zdjęć:Autor: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.