Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Seniorze pomóż sobie ? zgłoś się do projektu geriatrycznego

Seniorze pomóż sobie ? zgłoś się do projektu geriatrycznego Masz powyżej 65 lat? Chorujesz na schorzenia przewlekłe lub wymagasz pomocy innych osób? Chcesz skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w domu? Ten projekt jest wprost dla Ciebie.
Zgłoś się do projektu „Poprawa stanu zdrowia seniorów w Gminie Łazy poprzez kompleksową usługę geriatryczną”. Jeśli nie możesz sam dotrzeć do przychodni - zadzwoń lub poproś opiekuna bądź osobę z rodziny, aby zgłosił Cię do projektu. O inicjatywie opowiedziała Ewa Bulwa, prezes PROMED ŁAZY sp. z o.o.

Co to jest geriatria?
W każdym wieku człowiek potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej. Ludzie leczą się u internistów, dermatologów, ginekologów czy endokrynologów. Wraz z upływem czasu potrzeby w tej kwestii ulegają zmianie i najczęściej nieskuteczna staje się wizyta u dotychczasowych specjalistów. Gdy człowiek skończy 65 lat przychodzi czas na diagnozowanie i leczenie pacjenta – seniora i tego rodzaju działaniami zajmuje się medycyna wieku podeszłego czyli geriatria.

Kim jest pacjent geriatryczny?
Osteoporoza, upadki, zapominanie się, niedożywienie, depresja czy otępienie to tylko niektóre schorzenia typowe dla okresu starości. Organizm człowieka nie funkcjonuje już tak jak w latach wcześniejszych, pojawia się w nim szereg chorób, które nakładając się na siebie zmniejszają komfort życia chorego. Człowiek nie jest już tak sprawny zarówno fizycznie jak i psychicznie i często wymaga opieki lub obecności drugiej osoby. Ocena sprawności funkcjonalnej jest kluczowym elementem całościowej oceny pacjenta geriatrycznego i określa stopień samodzielności osoby w podeszłym wieku. Niezbędne w tym wieku jest holistyczne traktowanie pacjenta zarówno podczas diagnozowania jak i terapii i pielęgnacji. Zadaniem specjalistów medycyny geriatrycznej jest przywrócenie jak największej sprawności fizycznej i psychicznej, która ułatwi codzienne funkcjonowanie, zapewni samodzielność chorego i nie pozwoli na wykluczenie społeczne.

Na czym polega projekt geriatryczny w Łazach?
Działania profilaktyczne, przeprowadzenie badań i konsultacji wielospecjalistycznych, diagnozowanie potrzeb oraz rehabilitacja w domu pacjenta to główne założenia projektu geriatrycznego. Jest on nową wielokierunkową i holistyczną usługą na rynku świadczeń zdrowotnych. Tego rodzaju usługa medyczna jest niedostępna w ramach świadczeń finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Celem projektu będzie zdiagnozowanie pacjenta pod względem zdrowotnym i społecznym oraz zaproponowanie odpowiedniego postępowania z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Projekt zakłada także współpracę i wsparcie dla rodzin pacjentów objętych opieką geriatryczną poprzez cykl szkoleń.
Projekt pn. „Poprawa stanu zdrowia seniorów w Gminie Łazy poprzez kompleksową usługę geriatryczną” uzyskał dofinansowanie w kwocie 391 762,50 złotych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach tej kwoty 250 pacjentów mieszkających w naszej gminie zostanie poddanych kompleksowej usłudze geriatrycznej połączonej z rehabilitacją w środowisku pacjenta.

Jak zgłosić się do programu?
Rekrutacja do projektu trwa od 1 lipca 2017 do 31 sierpnia 2018 roku. Oferta skierowana jest do osób w wieku 65+ mieszkających na terenie Gminy Łazy, które mają ograniczoną sprawność (potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności lub zaświadczeniem od lekarza rodzinnego) i odczuwają dolegliwości związane z okresem starzenia się. Zainteresowane osoby zapraszamy do punktów rekrutacyjnych w naszych placówkach - w przychodni w Łazach oraz ośrodkach zdrowia w Chruszczobrodzie, Niegowonicach i Wysokiej w celu podpisania dokumentów i umówienia się z pracownikami projektu.

Jacy specjaliści zajmą się pacjentami?
W ramach projektu do miejsca pobytu pacjenta przyjadą (po wcześniejszym umówieniu): pielęgniarka, lekarz geriatra, fizjoterapeuta, psycholog, pracownik socjalny oraz rehabilitant. Każdemu pacjentowi wykonany zostanie panel badań laboratoryjnych. Specjaliści ocenią stan zdrowia pacjenta w sposób całościowy oraz stworzą indywidualny program leczenia i opieki. Następnie odbędzie się konsultacja z fizjoterapeutą, który określi rodzaj rehabilitacji w zależności od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Bezpośrednio po zakończeniu diagnostyki zaproponujemy każdemu pacjentowi rehabilitację w domu. Usługi rehabilitanta będą polegać na kinezyterapii czyli leczeniu ruchem. Tego rodzaju rehabilitacja wpływa korzystnie na motorykę, siłę mięśni, przemianę materii, krążenie krwi oraz pośrednio – na kondycję psychiczną.

Co jeszcze proponuje PROMED ŁAZY w ramach projektu?
Wsparcie dla opiekunów bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad osobą starszą (współmałżonkowie, dzieci, wnuki, inni). Szkolenia dla tych osób, często obciążonych fizycznie, psychicznie i socjalnie, prowadzone będą w dwóch blokach: lekarz i pielęgniarka oraz psycholog i dietetyk. Lekarz geriatra przekaże informacje na temat wczesnego wykrywania zaburzeń, możliwości diagnostycznych i leczniczych, najczęstszych schorzeń wieku podeszłego. Szkolenie prowadzone przez pielęgniarkę będzie obejmować zagadnienia związane z pielęgnacją i pomocą osobom starszym. Psycholog przekaże wiedzę o problemach psychicznych podopiecznych oraz sposobach ich wczesnego wykrywania i radzenia sobie ze stresem osób opiekujących się seniorami. Dietetyk wskaże na znaczenie i dobór odpowiedniej diety do rodzaju schorzeń oraz zasady racjonalnego żywienia. Każde szkolenie będzie przeprowadzane dwukrotnie – dwa różne terminy szkolenia zapewniają lepszą dostępność. Szkoleniem zostanie objętych 125 osób.

Gdzie się zapisać?
Bliższe informacje na temat projektu, a także zgłoszenia osobiste lub telefoniczne przyjmowane są w biurze Projektu w siedzibie PROMED ŁAZY sp. z o. o. ul. Jesionowa 1 pokój nr 10 (II piętro) tel. 793 83 82 55, na stronie internetowej www.promed.lazy.pl w zakładce: Projekt geriatryczny 65+ lub w placówkach Spółki:
Przychodnia Rejonowo - Specjalistyczna w Łazach ul. Jesionowa 1, tel. 32 67 29 266, 882 151 146
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Chruszczobrodzie ul. Bema 3, tel. 32 67 29 812
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Niegowonicach ul. Ogrodowa 7, tel. 32 67 29 233
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Wysokiej ul. Fabryczna 5 tel. 32 67 29 552


Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.