Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Spotkanie z ilustratorem

21 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach gościł jeden z najwybitniejszych grafików tworzących dla dzieci – Marcin Bruchnalski. Ten uznany ilustrator jest też lekarzem.
 Współpracuje z kilkunastoma wydawnictwami, a także z redakcją „Świerszczyka”, ilustruje książki Małgorzaty Strzałkowskiej. Na spotkaniu, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach pan Marcin przedstawił Bajetana Hopsa – świerszcza, który został wielkim przyjacielem dzieci. Opowiadał na czym polega praca ilustratora, jakie wiążą się z nią trudności i jak wygląda dzień z życia ilustratora. Prezentował też dziesiątki swoich rysunków, opowiadając o kulisach ich powstawania oraz historiach jakie w sobie kryją. Podkreślał jak ważna w pracy ilustratora jest wyobraźnia – to ona powołuje do życia osobliwe postacie, które reprezentują zaskakujące cechy i motywy. Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie ze Szkoła Podstawowa nr 1 w Łazach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach i Szkoła Podstawowa w Niegowonicach mogli posłuchać jak wygląda proces tworzenia ilustracji w kolejnych etapach, rozpoczynając od wstępnego pomysłu, przechodząc do szkicu, poprawek, dodawania szczegółów i barw, aż do momentu finalnego efektu oglądanego w różnego rodzaju publikacjach. Dowiedzieli się, że prowadzący spotkanie szczególnie lubi moment, gdy jego prace stają się barwne, gdy kolor wypełnia przestrzeń karty pokrytej tuszem. Marcin Bruchnalski opowiedział też o tym, jak tworzyć filmy animowane z ilustracji. W drugiej części spotkania dzieci wcieliły się w role rysowników. Ilustrowały wiersze prezentowane przez prowadzącego, pracowały nad autorskimi okładkami do czasopisma „Świerszczyk” oraz tworzyły własne książeczki. W podsumowaniu wysłuchały wielu cennych uwag dotyczących rysunku, spostrzeżeń na temat techniki, elementów, które sprawiają, że wybrany praca może być ciekawsza od innej, a na zakończenie otrzymały małe rysunki autorstwa ilustratora.

Galeria zdjęć:


Autor: M K

Zobacz również:

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.