Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Stan zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego 12 marca 2020 r. został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.Wprowadzone zostały ograniczenia:
 •     pełne przywrócenie granic, strzeżonych przez straż graniczną i wojsko, przekraczanie granic możliwe tylko na wyznaczonych    przejściach;
 •     Polacy i cudzoziemcy wracający do pracy do Polski będą poddani 14-dniowej kwarantannie;
 •     pozostali cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do kraju;
 •     wstrzymanie zagranicznych połączeń lotniczych i kolejowych (poza czarterami, którymi Polacy będą wracali do kraju);
 •     ruch samochodowy Polaków wracających do kraju zostanie utrzymany (tylko przez wskazane przejścia);
 •     ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian;
 •     przepływ towarów zostaje utrzymany;
 •     zamknięte galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami);
 •     zawieszenie działalności restauracji, kawiarni, kasyn, pubów, kasyn, etc. (możliwa opcja „na wynos” lub „na dowóz”);
 •     zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym religijnych, ale też prywatnych).

Zgodnie z powołanym rozporządzeniem, w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania, wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej (§ 2 ust. 1 rozporządzenia).

Zakaz ten obejmuje zarówno wjazd jak i wyjazd z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Możliwe jest jednak przemieszczanie się w celu powrotu do miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania, osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, informację o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,
b) numerze telefonu do kontaktu z tą osobą.
Ponadto osoba wracająca do Polski musi odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym.

Stosowanie do treści § 3 rozporządzenia, w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania, zakazuje się wywozu lub zbywania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej respiratorów oraz kardiomonitorów.
Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

sms urzad.jpg
 • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
  W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.