Wielkość Czcionki:

Kontrast:

TESTY NA SARS CoV-2 W ŁAZACH ORAZ WSPARCIE DLA SZPITALA

W Łazach rozpoczęto badania przesiewowe wykrywające koronawirus. Akcja obejmie około 400 osób, m.in. nauczycieli, pracowników przedszkoli, bibliotek, ośrodka kultury, OSIRu, w tym Parku Wodnego „Jura” w Łazach oraz zatrudnionych w Urzędzie Miejskim.

 Wymazy pobieramy od środy (14.10.) i będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Postanowiliśmy także wesprzeć finansowo szpital w Zawierciu, który przyjmuje chorych z koronawirusem – podkreślił burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

            Masowe testowanie m.in. nauczycieli to reakcja na pojawiające się obawy, czy na naszym terenie nie znajdują się ukryte ogniska choroby. Taką decyzję podjęliśmy po poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego. Sprzyja temu wzrost zachorowań w skali całego kraju. Na razie nie jesteśmy gminą, gdzie odnotowywany jest jakiś znaczący wzrost zakażonych, ale nie zwalnia nas to od tego typu działań zapobiegawczych jak testowanie. Liczymy na negatywne wyniki prowadzonej akcji w naszej gminie, a dalsze nasze działania uzależnione będą od prowadzonych teraz testów – dodaje Kaczyński.

            Inicjatywa wynika z potrzeb zabezpieczenia tej grupy osób, która na co dzień wykonuje ważną, ale też obarczoną ryzykiem zakażenia pracę. Dzięki badaniom możemy zapobiec powstawaniu ewentualnych, nowych ognisk zakażeń i w ten sposób wpłynąć na ograniczenie dynamiki pandemii. Przeprowadzanie testów na szeroką skalę od dawna rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia – zaznaczają samorządowcy z Łaz. Akcję koordynuje Urząd Miejski w Łazach. Na zlecenie Gminy zadanie realizuje House Med. Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Dziennie pobranych może zostać około 100 wymazów.            Oprócz prowadzonych badań na obecność wirusa SARS CoV-2 postanowiliśmy wspomóc także szpital w Zawierciu, gdzie na oddziale zakaźnym przebywają osoby chore na covid. Na ten cel radni przeznaczyli 30 000 złotych. Zgodnie z sugestią szpitala kwota ta wspomoże zakup wózków reanimacyjnych – dodał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

            W przyszłym tygodniu (poniedziałek-środa) badaniami objęci zostaną pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach, Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, Niepublicznego Przedszkola „Biedroneczki” w Łazach, Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie, Szkoły Podstawowe nr 3 w Łazach, Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach,  Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach.Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
wspieraj lokalnie.PNG

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.