Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Trzebyczka

Sołectwo Trzebyczka
 
Sołtys: Janusz Jastrzębski
 


Niewielka wieś będąca przysiółkiem Chruszczobrodu. Położona jest wśród pięknych lasów, w pobliżu źródeł rzeki Trzebyczki. Wyróżnia się bardzo bogatą florą i w związku z tym cieszy się dużym zainteresowaniem botaników. 22 sierpnia 1953 roku Trzebyczka włączona została do Gminy Łazy, w powiecie zawierciańskim. Poprzednio należała do Gminy Łosień, w powiecie będzińskim.

Trzebyczka jest wsią odległą od Będzina o ok. 23 km na północny-wschód. Założycielem osady miał być Andrzej Zawisza Trzebicki, biskup krakowski, a o jej powstaniu opowiada legenda, którą znaleźć można w „Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy” M. Kantora-Mirskiego.

Na północ od wioski, w odległości 2 km, istniało przed rokiem 1655 ludne miasto o nieznanej nazwie, które miał założyć pod koniec XVI wieku, jeden z Mirzowskich herbu Gryf, pan na Mierzęcicach, Chruszczobrodzie, Pińczycach itd. Miasto rozwijało się pomyślnie, dokąd znajdowało się pod opieką  Mirzowskich. Gdy jednak ci opuścili Księstwo Siewierskich, a posiadłości ich przeszły częściowo w ręce biskupów krakowskich, a częściowo do Palczewskich, Podczaszych i Tymińskich – zaczęło chylić się ku upadkowi. Nadszedł potop szwedzki. Miasto spalono i zburzono. Resztki mieszkańców zebrał biskup Trzebicki i ulokował tymczasowo na polanie leśnej, pobudowawszy nieszczęsnym chaty własnym kosztem. W ten sposób powstała nowa osada, którą od imienia biskupa nazwano Trzebiczką, a zburzonego grodu nigdy już nie odbudowano. Podobno jeszcze 50 lat temu można było znaleźć ślady miasta w postaci prostokątnych zagłębień i jam. Piwnice dawnego miasta kryją ponoć liczne skarby skrzętnie  przed Szwedami ukryte. Miastem tym mogłaby być osada Gaj (wspominają o niej kroniki parafialne w Chruszczobrodzie), po której nawet ślad nie pozostał.

   


 plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.