Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Turza startuje w konkursie ?Najlepsza miejscowość powiatu zawierciańskiego?

4 sierpnia w Turzy odbyła się wizytacja terenowa w ramach trwającego powiatowego konkursu „Najlepsza miejscowość Powiatu Zawierciańskiego”.

W tym roku do konkursu zgłoszenia przesłało siedem sołectw, wśród których znajduje się również sołectwo Turza. W minionych latach nagrody w tym konkursie zdobyły m.in. Łazy, Rokitno Szlacheckie, Grabowa, Niegowonice.

Poznanie przyrodniczych, kulturowych i społecznych walorów powiatu zawierciańskiego, uroków najpiękniejszych zakątków regionu, inicjatyw poszczególnych sołectw oraz zaangażowanie lokalnych społeczności w działalność i rozwój swoich małych ojczyzn to główne założenie konkursu pn. „Najlepsza miejscowość powiatu zawierciańskiego”, który od kilku lat organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu.

Ocenie zostaje poddana nie tylko ogólna charakterystyka miejscowości, jej walory przyrodnicze i krajobrazowe, ale również zaangażowanie społeczności lojalnej w działania na rzecz rozwoju miejscowości, organizacje funkcjonujące na terenie sołectwa i zakres ich działań, osoby szczególnie aktywne w lokalnym środowisku. Komisja w składzie: Beata Szydłowska, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zawierciu, Iwona Kuźniak, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Współpracy z NGO, Andrzej Guzik, główny specjalista ds. rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Zawierciu, która 4 sierpnia odwiedziła sołectwo Turza doceniło również dbałość o zachowanie krajobrazu kulturowego oraz umiejętność zaprezentowania walorów miejscowości.
Gości powitał sołtys Turzy Mieczysław Skręt, który pokazał najpiękniejsze zakątki miejscowości oraz opowiedział o działaniach i planach na przyszłość. Jednocześnie podkreślił ogromne zaangażowanie lokalnej społeczności, której pasje, entuzjazm oraz żywiołowość przenosi się na funkcjonowanie sołectwa. W spotkaniu z komisją konkursową udział wzięli także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łazach oraz lokalny przedsiębiorca Tomasz Ociepa, prezes Tradepol Sp. z o.o., który nie tylko angażuje się w życie lokalnej społeczności i działalność sołectwa, ale wspiera finansowo i rzeczowo różnego rodzaju inicjatywy.

Duże wrażenie na komisji konkursowej zrobiła prezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej oraz występ Koła Gospodyń Wiejskich. Podsumowaniem spotkania była degustacja lokalnych specjałów kulinarnych m.in. wypieków, pierogów z soczewicą oraz ziołowych nalewek wytwarzanych według tradycyjnych regionalnych przepisów.


Galeria zdjęć:Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

sms urzad.jpg
  • spis baner.JPG

    Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.