Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Wiesiółka


Sołectwo Wiesiółka
 
Sołtys: Henryk Ziaja

 
Wieś położona w zachodniej części Gminy Łazy. Nie jest znane dokładne pochodzenie nazwy miejscowości, ale istnieją trzy równie prawdopodobne hipotezy. Otóż nazwa może pochodzić od słów: wieś, wiesiółka, czyli mała wioska położona obok dużych wsi, jakimi były Chruszczobród i Mierzewice; wiesiołek, czyli roślina o żółtych kwiatach, która być może w przeszłości porastała tereny wioski; wesółko, czyli wesołek, muzyk weselny a wiesiółka to teren, na którym urządzano zabawy, podczas których grali weselni muzycy.

Pierwsza wzmianka o Wiesiółce pochodzi z 1386 roku z dokumentu króla Władysława Jagiełły, w którym nadaje on wieś prawem dziedzicznym Włodkowicowi z Charbiniwicze, cześnikowi krakowskiemu. Tą królewską decyzją miejscowość weszła w skład dóbr ogrodzienieckich.

Wiesiółka była zaliczana do pasa fortyfikacji obronnych nadgranicznych zbudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego, między Królestwem Polskim a śląskiem. Na jej terenie istniała m.in. wieża obronna. Od utworzenia Księstwa Siewierskiego była miejscowością, za którą przebiegała granica między Księstwem a Królestwem Polskim.

Pod względem administracyjnym Wiesiółka należała do Ziemi Krakowskiej, a po utworzeniu powiatów (aż do czasów rozbiorów) - do powiatu lelowskiego w województwie krakowskim.

Na przełomie XV i XVI wieku na terenie Wiesiółki wydobywano rudę żelaza, którą przetapiano w znajdującej się na terenie wioski kuźnicy (hucie żelaza).

     plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.