Wielkość Czcionki:

Kontrast:

?Witaj majowa jutrzenko? ? w Łazach uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 Z tej okazji burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Dariusz Tabas złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na budynku dworcowym.

„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj”. Takimi słowami rozpoczyna się Mazurek 3 Maja, który najlepiej ukazuje radość, nadzieję oraz entuzjazm Polaków po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Dziś obchodzimy 229. rocznicę tego wydarzenia, które było jednym z najważniejszych w dziejach polskiej historii. Dziś wszyscy Polacy i młodsi i starsi doceniają czym jest Ojczyzna, naród, wolność, patriotyzm. Dziś mamy powody do dumy i do radości. Dziś pobudzamy się do chwili refleksji nad historią Polski.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Przyjęta przez aklamację na Zamku Królewskim w Warszawie ustawa była pierwszym w Europie i drugim na świecie tego rodzaju aktem prawnym, który miał regulować ustrój w Polsce, prawa i obowiązki obywateli oraz organizację władz. Głównymi jej twórcami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

„W historii prawodawstwa nie ma drugiego aktu tak znikomego, jak Konstytucja 3 Maja. Rok jeden trwała. Nie stało czasu, w którym by mogła przebyć próbę rzeczywistej wartości, w którym by jej ogólne zasady w czyn przejść zdołały, rozbudowały się skutecznie w dalszym ustawodawstwie. I znów nie ma pewno w historii drugiego aktu, którego pamięć byłaby równie drogą całemu narodowi. Pogrzebana w kolebce, przez wiek cały żyje i nie przestaje żyć w pamięci, w wyobraźni, w sercu i w sumieniu milionów. Żyje, bo jest i będzie nie pamiątką tylko, ale potężnym niewygasłym źródłem najlepszych natchnień, najgorętszych pragnień i więcej: dźwignią czynów, niezłomnej mocy, dźwignią w ciężkiej, twardej pracy nad wewnętrznym odrodzeniem narodu”- pisał w swojej rozprawce wybitny historyk Stanisław Smolka.

Na mocy ustawy zniesione zostało liberum veto, zniesiono wolną elekcję i przywrócono dziedziczenie tronu, odebrano głos polityczny szlachcie nieposiadającej własności ziemskiej, zniesiono instytucję konfederacji, zniesiono instrukcje poselskie, wzmocniono władzę wykonawczą króla, a sejm uznano za reprezentację całego narodu. Konstytucja ustanowiła trójpodział władzy na: władzę ustawodawczą – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu, wykonawczą sprawowaną przez króla i rząd oraz sądowniczą, którą powierzono niezależnym trybunałom. Konstytucja wprowadziła jedność państwa poprzez ustanowienie jednego rządu, skarbu i armii.

Reformy, które przyniosła z sobą Konstytucja 3 Maja miały uratować Polskę, która po pierwszym rozbiorze w 1772 roku została podzielona pomiędzy zaborców. Jednak swoją moc ustawa straciła już 24 lipca 1792 roku w momencie, gdy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Jako akt prawny zaczęła ponownie obowiązywać od 30 kwietnia 1990 roku, a dzień jej uchwalenia ustanowiony został świętem narodowym.

 
 


Galeria zdjęć:Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.