Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Wybrali fryzjerstwo, logistykę i medyk

Czerwiec to nie tylko czas podsumowań mijającego etapu edukacji oraz przygotowań do letniego wypoczynku, ale również okres podejmowania nowych decyzji związanych z wyborem kolejnych dróg edukacji i rozwoju.
 Dla gimnazjalistów, maturzystów oraz wielu osób dorosłych pragnących poszerzyć swoją wiedzę lub podnieść kwalifikacje zawodowe pierwsza dekada lipca oznaczała przejście wielu etapów rekrutacji do kolejnych szkół.

Rozpoczęły się wakacje. Nie dla wszystkich jednak dzień 22 czerwca łączył się z nadejściem letniego wypoczynku. Dla absolwentów gimnazjów i szkół ponadpodstawowych nadeszła chwila podejmowania życiowych decyzji, od których będzie zależeć ich przyszłość zawodowa, a co za tym idzie szczęście osobiste. Koniec czerwca upłynął na wypełnianiu kwestionariuszy, składaniu wniosków i stosownych dokumentów oraz oczekiwaniu na wywieszenie list osób, które spełniły wszystkie warunki i zostały zakwalifikowane do nowych szkół.

W nadchodzącym roku szkolnym mniej więcej połowa gimnazjalistów postawiła na kierunki techniczne, które zagwarantują im aplikowanie na wymarzony etat. Szczególne nadzieje na zdobycie pracy pokładają w zawodzie fryzjera, mechanika samochodowego, informatyka oraz logistyka. Kompletnie zapełniły się także listy rekrutacyjne do liceów ogólnokształcących, po ukończeniu których nadejdzie dopiero dla młodzieży ten kulminacyjny moment wyboru wymarzonego kierunku na uczelniach wyższych.

Z roku na rok zmieniają się preferencje społeczeństwa w kwestii edukacji, a kształtują je nieustanne przemiany zachodzące na polskim i zagranicznym rynku pracy. Młodzież nie kieruje się już modą w wyborze kierunku dalszej edukacji, ale stara się dostosować swoje kwalifikacje do potrzeb rynku pracy. W związku ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na opiekę instytucjonalną oraz indywidualną sprawowaną nad osobami starszymi. Dlatego zarówno w minionych latach jak i obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się medyczne szkoły policealne.

„Zakończył się etap modnych kierunków kształcenia. Dziś młodzież szczególnie ukierunkowana jest na zdobycie zawodu, który w przyszłości pozwoli im zdobyć wymarzoną i dobrze płatną pracę zarówno w kraju jak i zagranicą. Wychodząc naprzeciw wymagającym absolwentom liceów i techników proponujemy ofertę edukacyjną w różnych zawodach medycznych i paramedycznych w szkole młodzieżowej i w szkole dla dorosłych. Należy w tym miejscu podkreślić, że nasza szkoła jest placówką publiczną i bezpłatną” – podkreśla Renata Dusza, wicedyrektor Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu z oddziałami w Zawierciu. „W kolejnym roku szkolnym postawiliśmy na zawody technika elektroradiologa, sterylizacji medycznej, usług kosmetycznych, asystentkę i higienistkę stomatologiczną, opiekuna medycznego, opiekuna w domu pomocy społecznej, a także terapeutę zajęciowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kwalifikacyjne kursy zawodowe, które pozwalają osobom dorosłym podnosić swoje kwalifikacje. To m.in. asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, opiekun medyczny oraz specjalista do wykonywania zabiegów kosmetycznych twarzy, ciała, dłoni i stóp. Kwalifikacje te pozwalają naszym absolwentom znaleźć pracę w pracowniach stomatologicznych, domach opieki dla seniorów czy też w hotelowych spa” – dodaje Renata Dusza.

Agnieszka Seweryn   


ulotka RCKU


Autor: M K

Zobacz również:

plakat airly.jpg

Facebook

Kalendarz

Rozlicz PIT w Łazachw Łazach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.