Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Wymiana dowodów osobistych

W tym roku upływa termin ważności dowodów osobistych wydanych w 2007 roku z okresem ważności na 10 lat. Zachęcamy, by sprawdzić, kiedy dokument traci ważność i złożyć stosowny wniosek.

Z wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego trzeba się zgłosić, co najmniej
30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.

 

Gdzie złożyć stosowny dokument o wymianę? Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
w jednej z wybranych form:

Ø  pisemnej – osobiście w dowolnym urzędzie miasta (urzędzie miasta i gminy, urzędzie gminy) – nie ma znaczenia, gdzie osoba ubiegająca się o dowód jest zameldowana,

Ø  elektronicznej – za pośrednictwem platformy ePUAP (www.epuap.gov.pl). Wniosek w postaci elektronicznej powinien być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia sprawy? Przede wszystkim wniosek o wydanie dowodu osobistego (druk jest dostępny w pokoju nr 6A (na parterze) Urzędu Miejskiego w Łazach lub na stronie www.sekap.pl

Potrzebna będzie także jedna aktualna kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm.

Uwaga! Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB. Musimy zabrać ze sobą również dotychczasowy dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy. Dowody osobiste są wydawane bezpłatnie.

 

Jak wyrobić lub wymienić dowód dziecku? Wniosek o wydanie dowodu osobistego
dla dziecka składa jeden rodzic, opiekun prawny lub kurator. Dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne przy składaniu wniosku. Dzieci nie mają jednak obowiązku posiadania dowodu osobistego, więc przy upływie ważności posiadanego dowodu osobistego, nie ma konieczności ubiegania się o jego wymianę.

 

Ważne

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w pokoju 6A Urzędu Miejskiego
w Łazach w godzinach pracy urzędu, tj. poniedziałki od 7.30 do 17.30, wtorki – czwartki
od 7.30 do 15.30, piątki od 7.30 do 13.30.

 

Warto wiedzieć

Od 1 marca 2015 r. obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. W dowodzie tym nie ma już adresu ani podpisu posiadacza. Zmieniła się również fotografia – nie przedstawia ona już lewego półprofilu twarzy, a pozycję frontalną. W nowym dowodzie pojawiła się informacja dotycząca obywatelstwa.Autor: M K

plakat airly.jpg

Facebook

sms urzad.jpg
  • spis baner.JPG

    Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.