Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Wysoka

Sołectwo Wysoka
 
Sołtys: Henryk Sobieraj
 

Wieś położona jest przy drodze nr 796 relacji Dąbrowa Górnicza - Zawiercie. Jej nazwa wywodzi się od miejsca położenia "wysoko na wzniesieniu" w stosunku do innych miejscowości, "na najwyższym wzniesieniu" w okolicy.

Na terenie wsi odnaleziono ślady osadnictwa ludzkiego z epoki kamiennej, a także epoki brązu i żelaza, należące do kultury łużyckiej. Początkowo Wysoka była wsią królewską, a w 1386 roku Władysław Jagiełło nadał ją Włodkowi Ogrodzienieckiemu herbu Sulina. Odtąd wchodziła ona w skład dominium ogrodzienieckiego aż do 1492 roku, a następnie poprzez sprzedaż weszła do dóbr pilickich, do których należała do 1521 roku. W 1521 roku powróciła do dominium ogrodzienieckiego i należała do niego aż czasu jego upadku.

Pod względem administracyjnym Wysoka należała do Ziemi Krakowskiej, a po powstaniu powiatów w 1492 roku weszła w skład powiatu lelowskiego i województwa krakowskiego, do których należała aż do czasów rozbiorów.

Początkowo wieś należała do parafii w Sławkowie, a od 1459 roku weszła w skład parafii w Chruszczobrodzie, do której należała aż do erygowania nowej parafii w Wysokiej, już w czasach współczesnych.

W 1790 roku w Wysokiej było 36 zabudowań, w tym dwór, browar, karczma, kaplica oraz 2 domy żydowskie. W 1791 roku we wsi powstał pałac szlachecki, klasycystyczny, którego ruiny przetrwały do dzisiaj.

W drugiej połowie XIX wieku, na skutek uprzemysłowienia regionu oraz budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej, została uruchomiona cementowania, wykorzystująca miejscowy surowiec.

   
plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • plakat opieka wytchnieniowa.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.