Wielkość Czcionki:

Kontrast:

ZAPLANUJ SWOJĄ STAROŚĆ W ŁAZACH

W Łazach rusza pionierski w skali kraju projekt pozwalający przygotować się do starości – „Zaplanuj swoją starość”. Jeśli pomysł powiedzie się, to w gminie Łazy powstanie pierwsze w Polsce aktywne laboratorium chodu przeznaczone dla seniorów.

         Pierwszym etapem projektu jest tzw. mapowanie potrzeb mieszkańców gminy Łazy. Chodzi tutaj o przeprowadzenie badań ankietowych, które umożliwią ocenę sytuacji, zebranie opinii i informacji o potrzebach mieszkańców. Pomysł jest wyjątkowy, bo w naszym kraju planujemy wszystko, z wyjątkiem starości. W Łazach ma być inaczej. Chcemy promować wśród mieszkańców samodzielne i świadome planowanie własnej starości – podkreśla Ilona Pelon, sekretarz Łaz.  Gmina Łazy przystępuję do projektu celem, którego jest wypracowanie modelu gminy promującej planowanie starości przez swoich mieszkańców – podkreślają władze gminy.

         W ramach przygotowań do badań ankietowych odbyły się już spotkania z radnymi gminy, sołtysami oraz pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach dotyczące mapowania potrzeb mieszkańców. Projekt ten ma na celu pogłębienie rozwoju gminy oraz lepsze dopasowanie jej działań do oczekiwań mieszkańców. Na spotkaniu koordynatorzy projektu szczegółowo omówili pytania zawarte w anonimowej ankiecie, która będzie przeprowadzana wśród mieszkańców. Ankieta będzie narzędziem służącym do przeprowadzenia właściwej diagnozy, dane z ankiety wykorzystane zostaną do opracowania projektu. Koordynatorami projektu są Szymon Krupnik - Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Paweł Chuberski z AWF Kraków.

         Projekt rozpocznie się od sołectwa Ciągowice i obejmie docelowo wszystkie sołectwa oraz miasto Łazy. (łącznie 1000 ankiet, 500 dla miasta i 500 dla sołectw) Pomiędzy 2-6 lipca 2018 roku, w sołectwie Ciągowice będą bezpośredni koordynatorzy projektu oraz wolontariusze, którzy odwiedzą mieszkańców i pomogą wypełnić anonimowy kwestionariusz. Czas potrzebny na wykonanie kwestionariusza nie będzie przekraczać 10-15 minut.

         Dzięki zebranym danym, ich analizie będzie można zaktywizować seniorów i przeznaczyć więcej środków na profilaktykę, mniej zaś na leczenie przypadłości wieku senioralnego. Będziemy również starać się o grant i składać wnioski o środki pomocowe. Jeśli projekt się powiedzie, to w gminie Łazy powstanie pierwsze w Polsce aktywne laboratorium chodu przeznaczone dla seniorów. Na razie jednak mówimy o badaniach ankietowych i mapowaniu gminy, czyli pierwszym etapie projektu „Zaplanuj swoją starość”. A chodzi o zbadanie potrzeb osób, które wejdą w wiek senioralny tuż np. przed przejściem na emeryturę – dodaje Ilona Pelon, sekretarz Łaz. 

Autor: Magdalena Kizlich

Zobacz również:

plakat airly.jpg

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.