Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Zdążyć z pomocą w czasie mrozów- kontrole pustostanów i apel policjantów

Meteorolodzy zapowiadają w najbliższe dni znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu.
 Policjanci każdego roku na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Również funkcjonariusze Komisariatu Policji w Łazach sprawdzają pustostany i altanki działkowe.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wraz ze spadkiem temperatury policjanci większą uwagę będą poświęcać kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej szukają oni schronienia przed zimnem. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.
„To bardzo ważne, aby nikt nie pozostawał obojętny na los drugiego człowieka. Przez cały rok prowadzimy wiele akcji prewencyjnych, jednak Akcja Zima jest szczególnie ważna. Osoby, które z różnych przyczyn nie mają miejsca zamieszkania poszukują schronienia w opuszczonych zabudowaniach, gdzie w okresie mrozów narażone są na wychłodzenie i zamarznięcie. Dlatego nie można pozostawać obojętnymi na takie sytuacje i informować o nich Policję” – mówi asp. szt. Michał Turlej, dzielnicowy Komisariatu Policji w Łazach.
Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Miejsca te sprawdzają mundurowi, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, narażonym na działanie niskich temperatur. Apelujemy także o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby!
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997).
NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI, INFORMUJMY POLICJĘ O BEZDOMNYCH
NUMERY ALARMOWE: 112, 997, 986.
CAŁODOBOWA INFOLINIA: 987

bezdomni2.jpg  bezdomni.jpgAutor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.