Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Zgrabione liście mogą pomóc jeżom

Trwa okres jesienny, który obfituje w prace polegające na zgrabywaniu i wywożeniu liści z terenów zieleni.

To bardzo dobry moment na zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony jeży. Każdy może pomóc tym małym zwierzętom. Wystarczy zorganizować miejsce dla zimowania jeży w postaci pozostawienia w określonych miejscach sterty liści. Ważne jest, aby z góry zaplanować takie miejsce przy pracach ponieważ liście muszą pozostać do wiosny i nie mogą być zebrane w tym okresie.

W Polsce można spotkać dwa bardzo podobne do siebie gatunki. Jeż wschodni występuje na terenie całego kraju. Jeż zachodni spotykany jest w zachodniej części Polski. Obydwa gatunki są objęte częściową ochroną, w związku z czym, aby je chronić, ustanowiono szereg zakazów określonych w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098 z późn. zm.). Należą do nich m.in. zakaz umyślnego zabijania oraz zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania zimowisk i innych schronień.

Jesienią jeże przygotowują się do zimy poprzez zgromadzenie zapasów tłuszczu potrzebnych im do przetrwania snu zimowego. Te prowadzące nocny tryb życia ssaki często możemy spotkać w parkach, zieleńcach czy w ogrodach, w których poszukują pokarmu oraz odpowiedniego schronienia na zimę, którym często są sterty liści. Sytuacja, w której liście zbierane są dopiero po kilku tygodniach, może stanowić dla jeży śmiertelne zagrożenie. Niepotrzebnie obudzone mogą już nie znaleźć nowego schronienia.

Jeże zaczynają poszukiwania miejsca na zimowy sen po zgromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu oraz po spadku temperatury otoczenia. Korzystne jest więc w miejscach w których to możliwe pozostawianie stert liści aż do wiosny bądź z góry zaplanowanie przy pracach porządkowych urządzenia takiego miejsca dla zimowania jeży, w którym zdeponowane liście nie będą zbierane w tym okresie.

W sytuacji znalezienia jeża rannego ze znaczną ilością pasożytów lub aktywnego podczas mrozów lub kiedy występuje pokrywa śnieżna, należy kontaktować się z najbliższym ośrodkiem zajmującym się pomocą dziko występującym zwierzętom. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
https://www.gov.pl/.../wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat


Autor: Agnieszka Seweryn

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.