Wielkość Czcionki:

Kontrast:

"Zieleń przysłonięta dymem"

Przed nami jedna z najpiekniejszych pór roku – wiosna. Każdego dnia możemy obserwować coraz więcej rozwijających się pąków na drzewach i krzewach. Coraz śmielej zieleni się trawa.

 Niestety z uwagi na pożary dla lasów i łąk to jeden z najtrudniejszych okresów. Są one „pełne” suchych, zeszłorocznych traw i opadłych liści. Duża ilość nagromadzonego, łatwopalnego materiału decyduje o ogromnym zagrożeniu pożarowym.
Ogień w lesie to ekologiczna katastrofa. Pożar zmienia mikroklimat, którego las jest regulatorem. Powierzchnia do tej pory porośnięta roslinnością leśną zostaje jej pozbawiona. Ogień, wypalając próchniczną warstwę gleby zakwasza ją. Zmianie ulegają stosunki wodne – gleba ulega przesuszeniu lub zabagnieniu, zdecydowanie łatwiej ulega erozji.
Zazwyczaj ogień niszczy całkowicie warstwę runa i poszytu, jednak nierzadko i drzewa padają jego ofiarą. Na pożarzysko wkraczają rośliny charakterytyczne dla terenów otwartych i suchych – trawy, pionierskie drzewa, wrzosy. Ocalałe w pożarze drzewa są osłabione, a tym samym zwiększa się ich podatność na ataki szkodliwych grzybów lub owadów.
Przypłaszczek granatek jest jednym z najgroźniejszych szkodników sosny. Bardzo często atakuje wcześniej osłabione pożarem drzewa i dobija je.
Jednak las to nie tylko roślinnośc runa i drzewa oraz krzewy. To miejsce w którycm żyje mnóstwo zwierząt, które w starciu z ogniem nie mają szans. Ludzie sądzą, że duże zwierzęta – jelenie, sarny, dziki – uciekają przed pożarem. Często zapomina się jednak o nieporadnych młodych. Przestraszone zwierzęta  w popłochu nierzadko wpadają wprost w płomienie. Małe zwierzęta – krety, jeże, ryjówki, lisy, borsuki, gniazdujące na ziemi ptaki oraz ich lęgi, a także płazy i gady – nie są wstanie uciec przed żywiołem. Podobnie jak cała masa owadów żyjącychy w ściółce, mrówki, trzmiele czy pszczoły. Ocalałe z pożaru zwierzęta są bardzo często poparzone, osłabione i częściej chorują.
Pamiętajmy, że wypalanie traw nie przynosi przyrodzie żadnych korzyści, a stanowi zniszczenie tysięcy istnień zamieszkujących łąki i nieużytki. Niekontrolowany pożar terenów nieleśnych bardzo często przenosi się do lasu.
Spacerując po lesie pamiętajmy by nie posługiwać się otwartym ogniem. Kiedy zauważymy pożar od razu alarmujmy odpowiednie służby. Dzięki Wam może uda się pożar ugasić w zarodku!

tekst: Agnieszka Zawada-Piątkowska


Autor: Magdalena Kizlich

Zdjęcia: Wiktor Krychowski

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.