Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Zmarł ks. kan. Leonard Zagórski

Ks. kan. Leonard Zagórski pochodził z Zawiercia, co zawsze podkreśl z dumą. Urodził się 23 lipca 1940 roku i z ziemią zawierciańską związany był emocjonalnie całe życie.

To tutaj ukończył technikum samochodowe. Tutaj mieszka jego najbliższa rodzina. Potem wyjechał na studia, uwieńczone przyjęciem święceń kapłańskich 20 czerwca 1965 roku. Przez wiele lat pełnił posługę kapłańską w różnych zakątkach Polski, jednakże po latach wrócił w rodzinne strony.

Był wikariuszem w trzech parafiach: Walichnowach, Parzymiechach i Osjakowie. W latach 1971-79 był proboszczem w Drobnicach, gdzie wybudował plebanię i założył cmentarz. W Ręcznie był proboszczem w latach 1979-86. Tam wybudował kościół filialny w Strobnicy i był kapelanem tamtejszego szpitala. Wreszcie przybył do Łaz jako proboszcz, gdzie pełnił posługę kapłańską w parafii św. Michała Archanioła w Łazach w latach 1986 – 2015.

Ks. Leonard Zagórski znany był z żarliwego ducha wiary i miłości, ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa oraz pięknych homiliach przekazywanych z pasją podczas mszy świętych. To właśnie te cechy sprawiły, że nazywany był „złotoustym”.

21 czerwca 2015 roku w kościele św. Michała Archanioła w Łazach podczas uroczystej Eucharystii parafianie żegnali odchodzącego na emeryturę dziekana łazowskiego dekanatu, kanonika gremialnego Kapituły Olkusko-Pilickiej, a nade wszystko swojego długoletniego proboszcza ks. kan. Leonarda Zagórskiego. Tłumnie przybyli do parafialnej świątyni, aby obecnością i wspólną modlitwą podziękować kapłanowi za blisko 30 lat jego gorliwej, owocnej i pięknej posługi w łazowskiej parafii.

Po latach posługi 23 czerwca 2015 roku biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak wręczył dekret ks. kan. Leonardowi Zagórskiemu, powołując go na penitencjarza w parafii pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu.

19 października 2020 roku, po długiej chorobie, w szpitalu w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. kan. Leonard Zagórski, emerytowany proboszcz parafii św. Michała Archanioła
i NSPJ w Łazach, który od 2015 roku mieszkał w Domu księży św. Józefa w Będzinie.

„Miłosierny Boże spraw, aby Twój sługa, prezbiter Leonard, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie...”


(zdj. niedziela.pl)Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
wspieraj lokalnie.PNG

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.