Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Znaleźli przebiśniegi

Zakończył się XLIII Rajd „Przebiśniegom na spotkanie", w którym udział wzięło ponad 800 uczestników. W tym roku meta rajdu była w Łazach.

Rajd „Przebiśniegom na spotkanie” to jedna z najdłużej organizowanych cyklicznych imprez sportowych odbywających się w powiecie zawierciańskim. Jego historia sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy grupa pasjonatów Jury Krakowsko-Częstochowskiej postanowiła bardziej poznać bogaty przyrodniczo teren, który zamieszkuje.

„Zaczęło się od klubowej wycieczki, kiedy przemierzając jurajskie tereny trafiliśmy na przebiśniegi. Tak się złożyło, że przez kolejne lata wiosną wyruszaliśmy na wyprawę w poszukiwaniu przebiśniegów, a ilość osób z roku na rok rosła. W końcu postanowiliśmy zorganizować rajd pn. „Przebiśniegom na spotkanie”. Od tego czasu minęły 43 lata” – wspominał Andrzej Stróżecki, prezes Oddziału PTTK w Zawierciu i prekursor rajdu.

W tym roku miłośnicy pieszych wędrówek maszerowali czterema trasami, których większość wiodła ścieżkami Gminy Łazy. Uczestnicy poznali Rokitno Szlacheckie, Górę Chełm, Hutki Kanki, Górę Kromołowiec, Pasieki, Młynek, Niegowonice, Kuźnicę Masłońską, Turzę i Łazy.

„Nasza trasa miała długość 13 km i prowadziła zielonym szlakiem z Rodak do Łaz. Ku wielkiej uciesze prawie 120-osobowej grupy ze szkół olkuskich Rezerwat Góra Chełm powitał nas przebiśniegami”- powiedział Sebastian Lipka, przewodnik jurajski PTTK w Zawierciu.

Meta XLIII Rajdu „Przebiśniegom na spotkanie" zlokalizowana była obok Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Około godziny 11:00 grupy wędrowców zaczęły docierać do celu wyprawy. Jako pierwsi zameldowali się reprezentanci Szkoły Podstawowej w Wysokiej oraz Nordic Walking UTW w Łazach. Co kilka minut do Łaz wkraczały kolejne grupy m.in. z Zawiercia, Myszkowa, Olkusza, Wolbromia, Bolesławia. Na mecie na uczestników rajdu czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Oddział PTTK w Zawierciu, Koło PTTK i Punkt Informacji Turystycznej w Łazach, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach, Wydział Zarządzania Projektami, Promocji i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Łazach, Park Wodny „Jura”, oraz Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie ze znajomości Gminy Łazy, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody. Mogli również rywalizować w łowieniu ryb, w konkursie z groszkiem, z piłeczkami, z puszkami oraz spróbować swoich sił na równoważni. Oprócz sportowych rywalizacji uczestnicy ułożyli rajdowe hasła, którymi w oryginalny sposób wyrazili swoje emocje związane z coroczną wyprawą. Grupy pasjonatów jurajskich wypraw zwiedzili łazowski parowóz oraz Izbę Tradycji. W sumie w Łazach pojawiło się ponad 800 osób.

„Współpracujemy z nauczycielami, którzy organizują szkolne grupy i mobilizują dzieci i młodzież do wędrówki po jurajskich szlakach. Pora roku również sprzyja wyjściu w teren. Trasy, które pokonują uczestnicy są bardzo atrakcyjne. Rajd związany jest ściśle z pokazaniem przyrody, która wiosną budzi się do życia. Przewodnicy na trasach wskazują uczestnikom pierwsze oznaki wiosny szczególnie rośliny, które już kwitną i są bardzo rzadkimi okazami przyrodniczymi. Oprócz przebiśniegów na tym terenie można spotkać zawilce, przylaszczki, wawrzynka wilczełyko. Staramy się również nauczyć dzieci ochrony przyrody oraz pokazać jej wielką wartość dla współczesnego człowieka” – powiedziała Joanna Kuta, koordynator rajdu z oddziału PTTK w Zawierciu.

Impreza została zorganizowana przez Oddział PTTK w Zawierciu we współpracy z Urzędem Miejskim w Zawierciu, Urzędem Miejskim w Łazach, Kołem PTTK i Punktem Informacji Turystycznej w Łazach.


Galeria zdjęć:

przebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśniegprzebiśnieg

Autor: Magdalena Kizlich

Zdjęcia: Agnieszka Seweryn

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.